Každý člověk má poklad, který na něj čeká.


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 17.10.2021

Alchymista   Paulo Coelho

První měsíc četby v Tiimiakatemii jsem rozhodla věnovat seberozvoji. Především jsem si chtěla ujasnit proč tady jsem a najít správné nastavení mysli, abych ze sebe mohla dostat to nejlepší. Ale co je vlastně správné nastavení a kdo by to měl soudit?

 

Začala jsem zlehka a to knihou, která mě učarovala už v prváku na střední při povinné četbě. Ano, patřím k tomu zlomku, který ji opravdu četl a co víc, mě to i bavilo. Právě příběh mladého pastýře Santiaga z Andalusie mě přivedl na nekončící cestu seberozvojem.

Nehledě na to, co si myslím o Coelhovi a kvalitě jeho děl, Santiagovo putování za Osobním příběhem, mě inspirovalo k hledání toho svého. Santiago uvěřil svému srdci a vydal se hledat jeho poklad až do dalekého Egypta. Na konci se však dozvídáme, že to nebylo potřeba. Poklad byl celou dobu doma, na místě, kde se mu o něm zdálo a kde ho také posléze našel.

 Nebýt jeho víře a odvaze vydat se na cestu, by se ale nikdy nenaučil naslouchat své intuici, nezískal by spoustu blízkých přátel, nepochopil by zákony života a nikdy by nepotkal jeho životní lásku. To nejdůležitější je, že by nikdy nenaplnil svůj Osobní příběh.

·        Život je zajímavý právě pro tu možnost uskutečnit nějaký sen.

To největší dobrodružství, jaké můžeme zažít, je žít náš vysněný život. Pro každého z nás to je něco jiného, a i v tom je ta krása. Právě v rozmanitosti je síla. Spousta lidí říká, že vlastně ani neví, co je jejich sen a ani se neodhodlají po něm pátrat. Studují, co je nebaví, pracují, kde nechtějí. Je to určitá obraná bublina, ve které je jim vlastně dobře a stačí jim to. Plní si ale svůj Osobní příběh?

·        Člověk má vždycky podmínky k tomu, aby udělal to, o čem sní.

Občas nemůžeme čekat až přijde ten správný čas. Čas je to nejdůležitější, co máme, a proto je potřeba s ním nakládat efektivně. Nezáleží na tom, jak nedosažitelně, nedostupně a nepředstavitelně to může vypadat. Jestli to tak má být a opravdu si to přejeme, měli bychom se dívat dopředu s nadějí, ne dozadu s lítostí. Stačí jenom začít, zkusit to a tvrdě na tom pracovat.

·        Všichni vědí naprosto přesně, jak mají žít druzí. Za to nikdy nevědí, jak mají žít oni sami.  

Pojďme si otevřeně říct, že je to jen náš život a na nikom a ničem jiném nezáleží. Vždy budeme mít kolem sebe někoho, kdo bude naše vize zpochybňovat. Co kdybychom to využili v náš prospěch? Při TS se také dozvídáme spoustu nových pohledů a názorů za účelem posouvat se. Jsme tam ale v obklopení lidí s podobným nastavením mysli, kterým na nás záleží, nebo při nejmenším na fungování týmu. Jsme průměrem toho, kým se obklopujeme. Zkusme tedy všechny negativní vlivy, které nás svazují, odstavit na druhou kolej. Nepřestávejme být dobrými lidmi, jen kvůli špatným lidem.

·        Každý člověk má poklad, který na něj čeká.

I přesto, že zatím třeba ani netušíme, kde je náš poklad, neměli bychom přestávat hledat.

 

·   Když se naučíme řeči beze slov, porozumíme sobě.

I pečlivé naslouchání nám může ukázat směr naší cesty. Někdy tolik mluvíme, že zapomínáme na podstatu, proč jsme začali. Na TS jsem si od druhého tučňáka dozvěděla, že si jistý pán vyhradil každý den 2 hodiny na přemýšlení, aby tím zefektivnil svojí práci a přicházel stále na nové nápady.


Možná by nám mohly pomoct i myšlenkové mapy. Daly by se aplikovat i pro lepší produktivitu a cílevědomost našeho týmu.

Create Your Mind Maps Online - On Any Device | MindMeister
·        Všechno, co se stane jednou, už se nemusí stát nikdy. A všechno, co se stane dvakrát, určitě se stane i podruhé.

Je potřeba dívat se kolem sebe s otevřenýma očima. Hledat nové příležitosti, ale vidět i rizika. Být obezřetní a jednat s pokorou.


·        Nejtemnější chvíle nastává vždy před úsvitem.

Když něco děláme poprvé, většinou se nám to povede – štěstí začátečníka. Potom přichází i těžké zkoušky, kterými musíme projít. Tam se ukáže naše houževnatost a vytrvalost. Nejtěžší to ale bývá právě před cílem. Vlastně je to ale fajn, protože jen takhle se ukáže, kdo si to doopravdy zaslouží.


A nakonec ten nejdůležitější citát…

 

 

Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys toho dosáhl.

 


Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (1):Jonáš Plichta - 07.11.2021 - 18:17


Opravdu myšlenky k zamyšlení a líbí se mi propojení s TS. Hned k tvé první otázce. Můj skromný názor je, že soudit a rozhodovat může člověk jen on sám o sobě samém. Přesně jak říkáš, jde o nastavení mysli a i odmítnout nebo neudělat nic je volba, kteoru jedinec musí provést sám. Jaký je tvůj sen a c dělá tvůj život zajímavím? Jaké změny u sebe vnímáš po přečtení Alchymisty?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: