Inner game pro manažery
Proč jsem si knihu vybrala?
Tuto knihu jsem si vybrala jako dodatek k Učící se organizaci, protože jsem zjistila že učící se organizace mi nestačí pro dostatečné pochopení učící se organizace. Autor v této knize používám velmi často příklady z praxe, kdy vám příklady pomáhají Inner game pochopit
Obsah knihy/myšlenky které jsem si odnesla:
Na začátku knihy se ocitáme s autorem na tenisovém zápase, kde byl pozván jako rozhodčí. Autor se ale rozhodl razantně zasáhnout do hry a navrhl změnu pravidel. Nové pravidlo znělo takto: ten kdo vyhraje zápas končí a naopak ten kdo prohraje postupuje dále.
Toto nové pravidlo zapříčinilo, že se hráči nesoustředili na výhru, ale na to, jak hrají.
Rozdíl mezi výhrou a dobře odvedeným výkonem.
První a druhé já
Autor často v knize zmiňuje první a druhé já. Kdy první já je vlastně hlas, který dává příkazy a hodnotí výkon (vlastně takový manažer) a druhé já je ten, ke komu první já hovoří a vykoná daný čin (zaměstnance) důvodem, proč toto autor zmiňuje, je tak zvaná interference, kdy vlastně překážíme sami sobě a nemůžeme se tak efektivně učit.
Jak bojovat proti tomuto cyklu a podporovat tak efektivnější učení:
TECHNIKA STOP-pomůže nám reflektovat, zamyslet se a lépe se spojit s druhým já
step back - krok zpět
think - přemýšlet
organize your thoughts - uspořádat myšlenky
proceed – jednat
autor radí především učit se z, pozorováním a dodržovat principy:
Trojuhelník
UČENÍ/RADOST Z PRÁCE/VÝKON
Závěr:
Tato kniha byla pro mne první kniha o leadershipu a takovou vstupní do tohoto tématu. Osobně si myslí, že jsem si možná vzala pro začátek těžší knihu a bylo pro mne těžší udržet pozornost. Ale i přesto byla kniha velmi zajímavá a velmi se mi líbilo, jak autor často uváděl příklady z praxe pro lepší pochopení. Celkově hodnotím tuto knihu velmi kladně a pro mne osobně velmi přínosnou. Ale myslím si, že si ji budu muset poslechnout ještě jednou pro vstřebání více informací, které kniha obsahuje.