Tato kniha je první, kterou jsem v rámci Tiimi vůbec přečetla. Snad ještě o prázdninách nám Jana poslala seznam doporučených knih a touto jsme měli začít. Na informace je zcela určitě dost obsáhlá. Popisuje nespočet témat od historie Tiimiakatemia, přes team contracty až po magický marketingový vzorec. Proto se pokusím z ní vypíchnout to pro mě v aktuální situaci důležité a zároveň to, s čím už mám zkušenost.
TS A DIALOG
Training sessions jsou dvakrát týdně a trvají 4 hodiny. Na začátku jsem moc nechápala, jak se díky nim máme učit, protože jsem si spíš připadala jako když jdu ven s kamarády a povídám si o něčem smysluplném. S jedním, ale důležitým rozdílem - už od začátku jsme respektovali, když jiný člen týmu mluví, nemluvím, ale poslouchám. Jen tak jsme se mohli posunout do bodu, kdy jsou naše TS vzdělávací (aspoň většinou).
Dnes na TS probíráme knížky a po zpětné vazbě od teamprenerů z jiných týmu, se nabité znalosti snažíme převádět i do praxe.
Pro TS je esenciální, aby členi týmu byli duchem přítomni a navzájem si naslouchali, jak jsem se dočetla v knize Friend Leadership, protože jen tak spolu můžou doopravdy mluvit a posouvat se dopředu.
Nic ovšem není dokonalé a i když mám radost, že se posouváme - plánujeme TS, děláme přípravu atd., máme před sebou ještě dlouhou cestu než náš dialog bude vypadat, jak by měl. Přikládám proto pravidla TS z knížky:
TEAM CONTRACT
Team contract je smlouva celého týmu, která stanovuje pravidla, na kterých se tým domluví. Dle knížky by měla obsahovat - kdo má za co zodpovědnost, stanovení leadershipu, kolik hodin pracujeme, kdy a koho můžeme poprosit o pomoc, jak řešit hádky, co se stane, když někdo poruší pravidla stanové pomocí TC a způsob odměňování.
V našem týmu na TC teprve pracujeme. Všichni jsme si vytvořili vlastní, který obsahuje představy o TC každého z nás a teď bude na nás, aby z toho vznikl celek, se kterým budeme všichni souhlasit.
I když může být TC ze začátku velmi jednoduchý, už teď se u nás naskytlo mnoho situací, kdy by se hodilo mít ho dokončený. Proto věřím, že až si finální verzi odsouhlasíme, bude velmi přínosný a bude sloužit jako dokument, na který se budeme moci vždycky obrátit.
SKILL PROFILE
Skill profile slouží jako evidence našich dovedností. Tahle tabulka, rozdělená do několika sekcí a následně podsekcí je nástrojem, kterým hodnotíme sami sebe a díky tomu poznáváme, v čem jsme slabí a v čem naopak silní. Může sloužit i jako pomocník při tvorbě LC.
Domnívám se, že jsem svůj první skill profile nevyplnila na 100% správně, ne u všeho jsem si byla jistá významem a pravděpodobně se na úkor toho v určitých sekcích podcenila. Při vyplňování dalšího skill profilu si na to dám více času a ověřím si, že vím, co vše znamená.
LEARNING CONTRACT
Neboli smlouva sama se sebou je dokument, kterým si stanovuji, v čem se chci následující semestr vzdělávat. Zpravidla si stanovujeme 3 (nebo víc) cíle, dovednosti, ve kterých se chceme zlepšit. Learning contractem také přebírám zodpovědnost za svoje vlastní učení. Pokud svoje cíle nesplním, je to jen na moje triko. Aby by learning contract k něčemu, musíme se ptát a odpovědět na ty správné otázky. Ty jsou následující:
Tvorbu svého prvního learning contractu mám za sebou. Řekla bych, že je lehce amatérský oproti tomu, jak do budoucna bude (doufám) vypadat. Nezahrnula jsem do něj dostatek knih, nerozplánovala jsem si, jak a co budu číst. Další věc, kterou jsem sice nemohla udělat, ale příště udělám je propojení četby, projektů a LC. Aby byly projekty úspěšné jsou k nim potřeba znalosti a ty čerpám kde? Samozřejmě, že v knížkách. Proto vnímám propojení těchto tří věcí jako klíčové k dosažení celého procesu učení se.
Na závěr chci říct, že i když jsem z knížky neměla úžasný čtenářský zážitek, jak postupuji, postupně se k ní vracím a dohledávám informace. Po přečtení jsem jí nechápala, protože mluvila o něčem, s čím jsem do té doby neměla zkušenosti. Časem jsem ale začala vnímat její důležitost a vážit si všech informací, které se v ní píšou. Pro pochopení celé myšlenky Tiimi rozhodně doporučuju si ji přečíst, ale spíš až po nástupu do Tiimi. Ať to nejde jedním uchem dovnitř a druhým ven, stejně jako to bylo na začátku u mě.