Proč jsem si knihu vybral?
Myslím si, že kniha může být v Tiimiakatemii naším velkým pomocníkem. Často jsme o tématu flow mluvili na dialozích, spousta mých spolužáků ji četla, tak myslím, že na tom něco bude, a nebude na škodu si knihu přečíst taky.
Úvod
Kniha se zabírá jedním principem psychologie, a tím je flow. Flow je stav mysli, při kterém se tak moc ponoříme do určité činnosti, že pro nás v tu chvíli neexistuje nic důležitějšího. Čas ubíhá rychleji (neboli ho přestáváme vnímat), pociťujeme euforii ale přesto ovládáme své emoce, a práce nám jde takzvaně od ruky. Csikszentmihalyi také v knize popisuje takzvanou autotelickou flow, kdy se soustředíme výhradně na danou aktivitu, bez očekávání dalšího prospěchu. Po úspěšné flow se dostaví zvýšený výkon či kreativita, a samozřejmě pocit z dobře odvedené práce.
Flow ale není vždy tak snadno dosažitelná. V jejím úspěšném “probuzení” nám mohou bránit i každodenní faktory, jako například špatná nálada, starosti, rušivé elementy jako například telefon atd.
Propojení s praxí
Zde je propojení s praxí asi zřejmé. Když víme, co je to flow, a víme, jak se do flow dostat, můžeme to aplikovat nejen na naší vlastní práci, ale také na fungování v týmu, u nás konkrétně třeba na dialogu. V covidové době to nebylo snadné se přes Zoom dostat do nějakého stavu, kde bychom všichni byli zapojení do tématu a byli nadšení pro práci, nicméně pokud bychom si všichni například dokázali sepsat, co nám pomáhá dostat se do tohoto stavu, a následně to aplikovali před dialogem, mohla by naše práce být o to více efektivní.
Jak bych knihu hodnotil?
Kniha je dle mého názoru trochu delší než by asi nutně musela být a nejsem si jistý, že je nutné přečíst knihu celou, abychom flow porozuměli. Na internetu najdeme spoustu definicí a příkladů, co to flow je a jak ji dosáhnout. Nicméně pokud by se někdo chtěl do tohoto tématu ponořit hlouběji a prostudovat problematiku více, kniha může být velmi užitečným nástrojem.