K výběru knihy od Martina Landy jsem měl jeden důvod a tím je optimalizace zásob a likvidity v projektu Matéčko.
Cílem řízení zásob je zajistit takový objem zásob, v takové struktuře a kvalitě, která zabezpečí plynulý a bezporuchový průběh podnikatelských procesů, a to v potřebném čase, místě a s minimálními náklady. V knize jsem se dočetl, že řízení zásob závisí na těchto třech hlavních faktorech
průměrná výše zásob = průměrná denní spotřeba X průměrná doba vázanosti zásob
průměrná doba vázanosti zásob = dodávkový cyklus / 2 + pojistná zásoba + technologická zásoba
Z pohledu financí je cílem optimální výše zásob, minimalizace celkových nákladů na pořízení a udržování (skladování) zásob. Pro optimalizaci je nutné brát v potaz náklady na jednu objednávku (pořizovací náklady) a skladovací náklady. Jak jsem již zmínil ve druhé odrážce, pro nás by z pohledu minimalizace nákladů na pořízení a skladování zásob byla nejlepší varianta využít služeb customizace přímo od jednoho dodavatele, který by nám zboží dodal již obrandované. My bychom nemuseli řešit další náklady spojené s dodavatelem v České republice, jako je doprava k dodavateli, čas a samotné náklady spojené se službou. Jednoduše mít vše od jednoho dodavatele. Inspirovali jsme se Michaelem Dellem, který také vypustil zbytečný dodavatelský mezičlánek v jeho slavné IT firmě Dell.
Analýza ABC a XYZ
Základním principem ABC analýzy je skutečnost, která vyplývá z tzv. Paretova pravidla, které říká, že 80 % veškerých důsledků je způsobeno pouze asi 20 % příčin. Řízení stavu zásob metodou ABC vychází z toho, že v daných zásobách je malý počet položek, představující vysoké procento jejich finančního objemu – třída A. Naproti tomu je v nižších třídách velké procento položek, jejichž finanční objem představuje malé procento celkového stavu zásob. Tím je zároveň určeno, které zásoby je nutno sledovat a ovlivňovat jejich stav tak, aby odpovídal současné spotřebě.
Díly A: Díly, které se spotřebovávají ve velkém množství - 80 % celkové hodnoty všech dílů připadá na cca 10 %všech skladových zásob.
Díly B: Díly, jejichž spotřeba se pohybuje ve střední sféře
Díly C: Díly, jejichž spotřeba je velmi malá, používají se zřídka a nebo jsou levné
Analýza XYZ může být použita jako doplňková analýza k analýze ABC. Rozděluje položky do X, Y, Z tříd podle pravidelnosti spotřeby.
Díly X: Díly, u kterých je vysoká přesnost předpovědí = plynulá spotřeba
Díly Y: Díly se střední přesností předpovědí = částečně plynulá spotřeba
Díly Z: Nízká přesnost předpovědí = náhodná spotřeba
Praktické využití této analýzy spočívá v informaci, že pro díly X stačí držet minimální pojistné zásoby, aniž by to mělo neblahý dopad na zásobování.
Prostřednictvím matice ABC/XYZ je možné jednotlivým třídám druhů zboží přiřadit specifické strategie předzásobení/skladování a plánovací procesy.
Vzorec pro výpočet optimální velikosti dodávky
Do = √2 x M x Nd / Ns
Do = velikost optimální objednávky
M - roční spotřeba materiálu
Nd - náklady na jednu dodávku (veškeré náklady vynaložené na nákup zboží - doprava, clo, hodinová mzda)
Ns - náklady na skladování na jednotku a den x časové období (rok, kvartál, měsíc)
Tento model plánování výroby byl vyvinut v roce 1913 Fordem W. Harrisem a postupem času byl zdokonalován. Vzorec předpokládá, že poptávka, náklady na objednávání a náklady na držení zásob zůstanou konstantní. V anglickém jazyce se vzorci říká Economic Order Quantity (EOQ). Používá se z důvodu optimalizace celkových nákladů dodávek jako jsou například doprava, převzetí, objednání nebo pronájem skladu. Díky němu může management predikovat náklady a řídit cashflow.
Vzorec pro výpočet dodávkového cyklu
Td = T x Do / M
Td = délka dodávkového cyklu ve dnech
t = délka plánovaného období (rok = 360)
Vzorec pro výpočet celkových nákladů
Nc = Nd x M / Do + Ns x Do / 2
Nc = Celkové náklady na zabezpečení dodávek v Kč
Likvidita vyjadřuje schopnost podniku hradit své splatné závazky - platební schopnost. Při řízení likvidity jde o to, mít k danému datu a v odpovídající podobě dostatek peněžních prostředků k úhradě závazků.
Stupně likvidity
Krátkodobá likvidita
V krátkodobé likviditě se zaměřujeme na:
Dlouhodobá likvidita
V dlouhodobé likviditě řešíme:
Co ovlivňuje likviditu?
Zejména tři faktory:
Strategie likvidity
Cílem podnikové strategie likvidity je zajištění požadované míry krátkodobé platební schopnosti.
základní strategie jsou:
Do = √2 x M x Nd / Ns
M = 1440 ks
Nd = 3 800 Kč
Ns = 100 Kč
Do = 331 ks
Jedna dodávka by optimálně měla mít 331 ks. Vzhledem k tomu, že nám dodavatel ze zahraničí zasílá objednávku po 40 kusech, bude číslo muset být dělitelné 40. To znamená 8 až 9 krabic pro naplnění optimální dodávky.
Td = T x Do / M
Td = 360 x 331 / 1440
Td = 83 dnů
Optimální dodávku budeme muset provést každých 83 dní. Díky tomu, že průměrná doba dodání z Asie je 14 dní, bude reálně doba cyklu zhruba 69 dní.
Nc = Nd x M / Do + Ns x Do / 2
Nc = 3800 x 1440 / 331 + 100 x 331 / 2
Nc = 33082 kč
Celkové náklady na zajištění dodávek za rok budou pravděpodobně činit 33 082 Kč.
Strategie je základní představa o tom, jakou cestou budou dosaženy firemní strategické cíle.
SBU - Strategic Business Unit