Faktomluva


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.11.2021

Faktomluva   Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Roslingová Rönnlundová

Úvodem

Kolem této knihy, která mi stála na poličce už nějaký ten pátek, jsem vždy jen bez povšimnutí procházela. Tak nějak zřídka jsem věděla, o co by v ní mohlo běžet, ale nikdy jsem neměla úplně chuť se do ní pouštět. Je pravdou, že mě na ní mimo jiné nalákaly i ty tři body, za které je. Ale šlo i o jakousi vnitřní motivaci zjisti, jak na tom, co se týče vnímání současného světa jsem. Ověřuji si dostatečně své zdroje? Podléhám nátlaku z médií? Soustředím se příliš moc na ty špatné zprávy a opomíjím ty dobré? Ne nadarmo je totiž podtitulek knihy „Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají.“

Obsah/hlavní myšlenky

Jak už jsem tak trochu nakousla v úvodu, obsahem knihy je především deset instinktů, tedy nevědomých, ale předvídatelných myšlenek, které jsou určitým způsobem zkreslené a ovlivňují tak naše názory na okolní svět. Zároveň je zde kladen opravdu velký důraz na stavění každodenního života na ověřených faktech. Mnoho z nás je schopno se pohádat do krve o něčem, co je založeno pouze na osobních domněnkách. Autor se sám zdravému lidskému instinktu nebrání, ale to, že budeme aktivně používat aktuální fakta nám má napomoci k tomu, abychom nahradili dramatický pohled na svět za zdravé názory založené na faktech. Plus teda nebudeme vypadat jako totální blbečci, když budeme vášnivě debatovat nad něčím, čemu fakt dokážeme porozumět a pouze si to porozumění nevytváříme uměle v hlavě z toho, co v nás kdysi dávno zakořenilo.

Ještě bych se ráda vrátila hned na úvod knihy, kde je pro každého čtenáře připraven kvíz. Jedná se o sérii třinácti otázek, které se vesměs týkají chudoby a bohatství, nárůstu světové populace, porodnosti, úmrtnosti, vzdělání, životního prostředí a dalších základních světových trendů. Odpověď na tyto otázky nebylo úplně snadné, ale vzhledem k tomu, že jsem dopředu tak nějak věděla, o čem kniha je a jaký postoj autor zastává, se mi podařilo správně odpovědět na pět otázek, což je nadprůměr. Nejdřív jsem úplně nechápala, jak pět správně zodpovězených otázek ze třinácti může být nadprůměr, ale brzo mi bylo vše vysvětleno.  Průměrný počet správně zodpovězených otázek jsou totiž dvě. A není to proto, že by se autor dotazoval lidí, kteří nejsou chytří, nebo lidí, co nemají všeobecný přehled. Šlo čistě o negativitu, která je v každém z nás nějakým způsobem pěstována, a také o neaktuálnost jednotlivých informací. Především jsou ale problémem již zmíněné dramatické instinkty a zkreslený pohled na svět.

1.   Instinkt propasti

2.   Instinkt negativity

3.   Instinkt lineárnosti

4.   Instinkt strachu

5.   Instinkt zobecnění

6.   Instinkt osudovosti

7.   Instinkt jedné perspektivy

8.   Instinkt jedné perspektivy

9.   Instinkt obviňování

10. Instinkt urgentnosti  

 

Závěr

I když bylo v knize spoustu grafů a dat, ve kterých jsem se občas na chvíli trochu ztratila, tak její obsah mi předal poměrně dost. Donutil mě se zamyslet, přehodnotit spoustu věcí a uznat, že je přirozené se mýlit a chybovat. Budu určitě klást mnohem větší důraz na zdroje, které používám. Zároveň se mi moc líbilo, že v knížce byly vždy demonstrovány jednotlivé příklady, což krásně doplnilo teorii. Tím, že jsem celý minulý rok žila v Dánsku, jsem z autorova postoje hodně často cítila ten Skandinávský nádech. Občas mírně naivní, malinko v takové bublince. Tím rozhodně neshazuji autora nebo jeho práci. Pouze si myslím, že lidi například u nás v České republice bude mnohem těžší přesvědčovat o změně k lepšímu než například Švédy, kteří často nahlížejí na věci a dění ve světě mnohem pozitivněji a možná i proto dosahovali obecně velmi dobrých výsledků v kvízech Hanse Roslinga. Jinak doporučuji všemi deseti přečtení. Stojí to za to, a navíc vás to donutí přemýšlet pozitivněji. Přece jen jsem díky této publikaci zjistila, že opravdu mnoho věcí se ve světě za posledních několik desítek let pohnulo markantně k lepšímu. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Společnost

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Inovace

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Inovace

Body: 2

28.03.2024

Kategorie: Jiné

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

28.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: