Zajímalo mě jaká ve skutečnosti je tříbodová kniha od Melvila. Chtěl jsem si už odpočinout od marketingu a kreativity. Po přečtení jsem si teda moc neodpočinul, protože kniha byla velice těžká na kognici. ;)
Faktomluva je kniha napsaná Hansem Roslingem, akademikem a odborníkem na zdraví společnosti, a jeho dvěma dětmi, Olou Roslingem a Annou Rosling Ronnlund. Kniha byla vydána v roce 2018, těsně před smrtí Roslinga, a od té doby se stala bestsellerem, respektovaným pro svoji srozumitelnost a svou nadějí a optimismem o světě.
Ve knize Rosling argumentuje, že většina lidí má velmi zkreslený a negativní pohled na svět, založený na zastaralých a médii šířených mýtech. Nazývá tento fenomén “instinkt propasti," tedy tendenci věřit, že bohaté země jsou pokročilé a chudé země jsou zaostalé, a že svět se zhoršuje. Rosling argumentuje, že tento instinkt propasti není pouze špatný, ale i škodlivý, protože vede lidi k špatným rozhodnutím a přehlížení mnoha pozitivních trendů a zlepšení, která se dějí po celém světě.
Aby podpořil svůj názor, představuje širokou škálu důkazů a dat o globálních trendech, jako je chudoba, zdraví, vzdělání a životní prostředí. Ukazuje, že, na rozdíl od obecného přesvědčení, svět se ve mnoha ohledech zlepšuje, a že tento pokrok je často rychlejší a větší, než si uvědomujeme. Například ukazuje, že extrémní chudoba se v posledních několika desetiletích rapidně snižuje, a že úmrtnost dětí a negramotnost jsou také oblasti, které se výrazně snižují. Také zmiňuje, že mnoho rozvíjejících se zemí se přibližuje vyspělým zemím v oblasti zdravotnictví a vzdělávání. Globální životní prostředí se také zlepšuje, například v kvalitě vzduchu a vody.
Během celé knihy Rosling také vyvrací řadu běžných mýtů a předsudků o světě, jako je například názor, že svět je přelidněný, že většina lidí žije v extrémní chudobě nebo že bohaté země jsou bohatší a chudé země jsou chudší. Ukazuje, že tyto mýty jsou založené na zastaralých a vybraných datech a že ignorují mnoho pozitivních trendů a zlepšení, která se dějí po celém světě.
Základní pravidla faktomluvy:
Utvrdila mě v tom, že intelekt používáme jen ve vzácných chvílích. Většinu dne je naše myšlení vedené autopilotem v podobě návyků a nebo emocemi. Kniha mě ukázala, že nebýt líný a dohledávat si informace může změnit naše vnímání světa a naše rozhodování. Pojďme více používat rozum, vyplatí se to.
Celkově je Faktomluva osvěžující a optimistická kniha, která vyvrací mnoho negativních a zavádějících narativů o světě, které jsou rozšířené v médiích a pop kultuře. Je to důležité si uvědomit i přes mnohé výzvy a problémy, které je třeba řešit, že svět je mnohem lepším místem, než si často uvědomujeme, a že bychom měli být vděčnější a optimističtější než jsme nyní.