Důmyslné umění jak mít všechno u prdele


1 bod

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 10.01.2025

Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le   Mark Manson

Klíčem k dobrému životu není zajímat se o víc, ale mít víc u prdele. Neznamená to nezajímat se vůbec o nic, ale pouze o to, co je pravdivé, okamžité a důležité. Mít lepší auto, dovolenou, přítelkyni, než ostatní, nevychází z našich skutečných přání a potřeb, ale z potřeby mít více než ostatní. Náš chtíč vypadat před ostatními lépe je nám vsugerován, je to lepší maximálně tak pro něčí business.


Platí zde obrácené pravidlo. Čím víc myslím na pozitivní, tím negativněji se cítím. To pravidlo ale funguje i naopak. Pokud se snažím hledat v negativním to pozitivní, budu ve výsledku spokojenější. Všechno co za něco stojí, je získáno skrze zdolání spojené s negativními zkušenostmi.


Mít u prdele neznamená být lhostejní, ale být spokojený s tím, že jsme jiní. Proto abychom mohli mít u prdele nepřízeň osudu, musíme nejprve mít něco důležitějšího, než nepřízeň osudu. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, vždy si vybíráme, co budeme řešit. Bolest a ztráta jsou nevyhnutelné a měli bychom se vyvarovat jim odporovat. Určitá míra nespokojenosti nás nutí k inovaci a zlepšování se.


Nedoufejme v bezproblémový život, ale v život plný dobrých problémů. Štěstí vychází z řešení problémů. Pokud problémy nebudeme řešit, nebo se budeme tvářit, že žádné problémy nemáme, budeme opravdu nešťastní. To se projevuje v těchto vzorcích chování:


Popření - Popírání reality, krátkodobě se cítíme dobře, dlouhodobě ale žijeme v nejistotě a emocionálním potlačení


Mentalita oběti - Dáváme vinu za své problémy na ostatní, dlouhodobě poté žijeme ve vzteku, bezmoci a zoufalství


Negativní emoce jsou voláním do akce. Je podstatné zodpovědět si na tyto otázky. Jakou bolest chceš mít ve svém životě? Pro co jsi ochotný trpět? Naše problémy určují naše úspěchy. Lidé, kteří se v něčem stanou skutečně skvělými, se jimi stanou, protože rozumí tomu, že ještě nejsou skvělí, jsou průměrní, obyčejní, vědí, že mohou být mnohem lepší.


Těžší úkoly = víc štěstí


Cesta k sebeuvědomění = schopnost poznat své emoce



Špatné hodnoty

Rozkoš - Není příčinou štěstí, spíše jejím efektem - pokud se na ní soustředíme, končíme emocionálně nevyrovnaní a nešťastní

Materiální úspěch - Od nějaké úrovně bohatství se kvalita života nezlepšuje - pokud se na ní soustředíme, jsme povrchní

Mít vždy pravdu - Neustálé racionalizování si svých domněnek - nedostatečná schopnost učit se z chyb a dívat se na věci jiným úhlem

Zůstat pozitivní - Popírání negativ vede k emocionální dysfunkci a delším negativním emocím


Dobré hodnoty jsou spojené s realitou, společensky konstruktivní, okamžité a kontrolované - lze jich dosáhnout vnitřně


Špatné hodnoty jsou pověrčivé, společensky destruktivní, nekontrolované a nejsou okamžité - jsou závislé na vnějších podnětech


Zodpovědnost - volba našich problémů nám dává pocit moci, převzít zodpovědnost za neúspěchy nám dává možnost se z nich poučit.


Neexistuje žádná správná ideologie, pouze nám naše zážitky ukázaly, co je to pravé pro nás a jakýmsi způsobem je i tento zážitek špatný. Čím víc něco ohrožuje naši identitu, tím spíše se tomu vyhneme. Strach z úspěchu stejně jako ze selhání ohrožuje, kým jsme.


ATP:

Uvědomění, že trápení je přesně to, co mě posouvá dále a je třeba ho vítat s otevřenou náručí je asi nejdůležitější uvědomění, které jsem za poslední roky získal. Když si vysním nějaké cíle a vím, že k jejich dosažení je potřeba velké snahy, je také třeba strasti s tím spojené oslavovat, a ne se jimi nechat srážet.


Zajímavé je taky uvědomění, že i úspěch může ohrozit to, jak se vnímáme a občas jsme schopni sami sebe sabotovat jen proto, abychom vnímání sebe sama zachovali takové, jaké je. To je něco s čím jsem hodně zápasil při nástupu do Tiimi. Myslel jsem si, že změny, které budu muset podstoupit ve svých vzorcích chování a vnímání jsou něco co popírá jakým jsem a je to něco nepřípustného. Nevěděl jsem v té době, že je to ve skutečnosti něco co je třeba pro to, abych se přiblížil tomu, jakým chci být.





Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

14.02.2025

Kategorie: Společnost

Body: 2

08.02.2025

Kategorie: Duchovní růst

Body: 1

10.01.2025

Kategorie: Vedení

Body: 1

05.01.2025

Kategorie: Společnost

Body: 1

05.01.2025

Kategorie: Učení

Body: 3

05.01.2025

Sleduj nás na sociálních sítích: