Jelikož se zajímám o zhodnocování svých peněz a ve svém životě často přemýšlím, kam ukládat své finance, kniha na mne působila jako zajímavá volba. Od knihy jsem očekával, že mě přesvědčí o nějakým finančním instrumentu, který bych měl použít na zhodnocení svých financí. Po prvním otevření knihy jsem byl celkem překvapený. Jedná se o učebnici plnou teorie a příkladů. Budu upřímný, kniha mne při čtení tolik nezaujala, neměl jsem moc motivaci ji číst, ale poskytla mi mnoho užitečných informací o spoření, investicích a bankovnictví, které jsem před jejím přečtením neznal. To mi dodalo motivaci ji dále, jelikož jsem si myslel, že z tohoto světa už vím vše potřebné…ale nevěděl.
Myslím si, že by kniha mohla být ideální pro začátečníky, kteří chtějí získat lepší povědomí o bankovním světě, jak fungují různé instituce a jakým způsobem lze zhodnocovat peníze.
Kniha se primárně zaměřuje na základní výklad jednotlivých finančních produktů a instrumentů, které banky nabízejí, a na to, jak je můžeme využívat pro zhodnocování peněz.
Líbí se mi, jak kniha reflektuje různé názory, které slyším v každodenním životě, týkající se toho, jaký finanční instrument je ten nejlepší. Často slýchám od své mamky, že nejlepší je spořit nebo investovat do zlata a nemovitostí, zatímco od přátel zase slyším, že bych měl investovat do akcií, kryptoměn a jiných alternativních investic.
Jak jsem již zmínil výše, kniha poskytuje základní výklad různých finančních instrumetnů a institucí, a nenabízí srovnání o tom, který z nich je lepší. Každý finanční instrument má své výhody a nevýhody, a kniha tyto aspekty pouze popisuje.
Jak nakládat se svými penězi už především záleží čistě na nás samotných, a pokud si pečlivě nastudujeme jak tyto finanční instrumenty fungují, můžeme tyto informace využít k naší vlastní strategii na zhodnocování svých financí.
Kniha je na nastudování základních pojmů a vysvětlení idelní, ale neslouží jako konkrétní "návod jak na to". Po jejím přečtení jsem se cítil spíše obohacený o nové informace, než inspirovaný k tomu, abych začal aktivně zhodnocovat své finance. Možná to je i tím, že jsem od knihy očekával, že mi tu “inspiraci”dá a přesvědčí mě o nějakým finančním instrumentu, který bych měl použít. Pocitově jsem se při čtení vrátil zpět do lavice na střední škole, kdy jsme probírali bankovnictví na hodině ekonomiky.
.
.
Po dvouměsíčním pobytu ve Vietnamu, kde jsem vůbec nepoužíval češtinu, jsem si uvědomil, že se moje slovní zásoba v češtině potopila na dno Mariánského příkopu . Doufám, že esej byla srozumitelná (psal jsem ji skoro dva dny), protože si ještě nejsem jistý, zda-li můj psaný projev dává smysl při přečtení.