Cesta ke štestí


3 body

Hodnocení: 80 %

Přidáno: 28.10.2020

Cesta ke štestí průvodce dobrým životem   Jeho svatost dalajlama a Howard C. Cutler, M.D.

Nejprve když jsem psal tuto esej, tak jsem se z ní pokoušel vyčlenit sám sebe a snažil jsem se být naprosto neutrální. Je to hlavně kvůli tomu, že tato kniha není faktografická, ale spíše má na člověka osobní dopad. Nicméně člověk by se měl překonávat a tak to píšu znova.


Kniha je psána jako rozhovor mezi psychologem/psychiatrem a duchovním představitelem dalajlamou. Tázající se snaží zjistit, jakým způsobem je možné dosáhnout štěstí a jak si ho udržet. Co se týče postav, tak se mi nejvíce líbí to, že oba pocházejí z různých míst s různým smýšlením. Jeden ze západního světa, velmi racionální a druhý z východu s buddhistickou vírou. Psycholog se často snaží věci stahovat na příklady lidí v západním světě, což knihu dělá mnohem srozumitelnější. Libí se mi, jak se v hodně konverzacích doplňují a že i přes to, že je to napsané, tak je z toho cítit neuvěřitelná energie. Musím přiznat, že to, jakým způsobem dalajláma mluví, je naprosto inspirující. Myslím si, že hodně lidí v podobné pozici cítí tlak na to, že musí znát odpověď na vše, kdežto dalajláma otevřeně přizná, že odpověď nezná.

Co se týče obsahu, tak je v knize nesčetně rad a věcí k zamyšlení, a tudíž vypíchnu jen některé. Asi je také důležité říct, že je obsah knihy opřen převážně o buddhismus.


Co je to štěstí?

Je to blažený stav mysli. To, jak věci vnímáme a jak na ně nahlížíme. Dobrým příkladem je sklenice z poloviny plná, nebo z poloviny prázdná. Myslím si, že tento postoj je jeden z nejdůležitějších věcí v životě, jelikož můžeme věci přijímat jako dary, které nás mohou posouvat dál, nebo se můžeme zaseknout a stát na místě. Na druhou stranu je v některých situacích velmi těžké vidět věci pozitivně, když nás to zraňuje.


Touhy

Dalajláma je dělí na dva druhy: pozitivní a negativní. Mluví o tom, že je přirozené toužit po věcech a že je to zdravé. Dokonce nás to může pozitivně popohánět k cíli a podporuje to v nás cílevědomost. Není však dobré chtít věci, jen abych jich měl víc. To v nás probouzí nenasytnou chamtivost. Jakmile začneme vidět hodnoty ve svém majetky a začneme se tím definovat, je to špatně. Podle dalajlámy jsou vnější hodnoty nestabilní a vytvářejí v nás pouze negativní pocity, jelikož když jsou nám odebrány, cítíme úzkost a apatii. Dalajláma radí, abychom si tvořili hodnoty vnitřní, jelikož ty nám nikdo nevezme a zároveň je to nejcennější věc, kterou můžeme ostatním nabídnout. Já osobně jsem s tímto měl velký problém, protože jsem jako malý viděl hodnotu v majetku a vždy jsem chtěl mít přebytek všeho. Je to nedávno, kdy mě tento pocit opustil a já našel smysl v minimalismu - hledání hodnot v zážitcích a ve vnitřních prožitcích nad materiálními statky-> nehromadění.


Láska tvoří lásku

Obecná pravda. V buddhismu se říká, že přirozené já je laskavé a že se nikdo nerodí zlý. Zlý se stane až během života, kdy ho k tomu dovedou okolnosti. V každém z nás je Buddhova esence, která může dosáhnout osvícení. Když budeme dávat lásku ostatním v nás samých bude lásky přibývat. Dále bychom měli bojovat s nenávistí láskou a ne nenávistí, jelikož stejně tak nenávist plodí nenávist a to vede k zacyklení. Tento kruh se dá rozbít pouze láskou a pozitivním přístupem. Měli bychom se snažit dívat na svého nepřítele jako na svého učitele a zahrnovat ho láskou, jelikož nám pomáhá k rozvoji nás samých.


Duchovní rozvoj

Víra. Mnoho lidí si představí tu náboženskou, ale je jí mnoho druhů. Víra v sebe sama, v tento společenský systém apod. Víra je pro nás důležitá zejména kvůli tomu, že nám dodává životní sílu, odhodlání a chuť překonávat překážky. Dalajláma mluví o dvou duchovních rozvíjeních, náboženské tradice, zvyky, modlení apod. a pak o tom, co je pro něj důležitější, šířit lásku toleranci, soucit a porozumění. Vnímá, že cílem duchovního rozvíjení je disciplína, která v nás rozvíjí dobro, laskavost a soucit. V buddhismu se používá technika meditace, kdy dochází ke zklidnění řeky naší mysli a snažení se pohlédnout na náš přirozený stav. Trénování mysli chce čas a výsledky přicházejí velmi pomalu, ale stojí za to.


V knize je toho opravdu hodně. Tuto knihu vřele doporučuji.:)
Hodnocení: 80 %

Nový komentář:Komentáře (2):Adam Šulc - 05.02.2021 - 13:17


Myšlenky z knihy mě opravdu zaujaly. Vyzkoušel jsi nějaké i ve svém životě? Pokud ano, co a jak fungovalo/nefungovalo? Posunula Tě kniha v osobním rozvoji?

Jana Švecová - 01.11.2020 - 14:49


Opravdu velmi dobrá kniha přinášející mnoho poznatků. Skvělá volba.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Učení

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Učení

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Management

Body: 2

24.01.2022

Kategorie: Management

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Společnost

Body: 3

24.01.2022

Sleduj nás na sociálních sítích: