BuJo


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 06.03.2023

Metoda Bullet Journal   Ryder Carroll

Knihu Metoda Bullet Journal mám u sebe už přes rok. Vlastně jsem si ji půjčila od jednoho kamaráda a už mu ji nevrátila. Ale to je v pohodě, on ji vlastně zpátky nikdy nechtěl. 


Ale abych se dostala k obsahu téhle knížky s pěkným přebalem. Má vám ve své podstatě přiblížit metodu zapisování si vícero věcí na jedno místo. BuJo vymyslel Ryder Carrol, jelikož od dětství trpěl ADD, tedy poruchou pozornosti bez hyperaktivity. Lidé s touto poruchou mají většinou problém s operacemi, které vyžadují plánování, zaměření a udržení pozornosti u různých typů činností. A právě proto autor vytvořil svůj systém, který má jasná pravidla, je přehledný a kombinuje skicák, zápisník, diář a deník v jednom. Je to minimalistický systém pro udržování osobní agendy. Je zde použit výhradně analogový režim - tužka a papír. Díky analogovému režimu, tedy zapisováním všeho ručně, se nám zapisované informace vryjí mnohem hlouběji do paměti, než kdybychom je ťukali do počítače. 


Do základních konceptů BuJa řadíme: 


Symboly u bleskového zápisu: 

Velmi mě zaujalo cvičení 5, 4, 3, 2, 1. Jedná se vlastně o soupis cílů, které jsou vždy podle počtu rozřazeny do různých časových horizontů. Může jít jak o cíle osobní, tak i ty pracovní. Uvádí se v následujícím sledu: 

Já sama si takovýhle pomyslný plán plánuji na papír hodit. Jsem zvědavá, co z toho pak vznikne, co se splní a co ne. 


“Reflexe je přípravka na cílevědomost. Poskytuje bezpečný duševní prostor, který potřebujeme, abychom získali potřebný nadhled a začali se ptát proč. Při reflexi si pěstujeme návyk ptát se sami sebe, jaké děláme pokroky, jaké máme povinnosti, jaké jsou okolnosti a v jakém rozpoložení je naše mysl.” 


“Oslavování malých úspěchů může dramaticky zlepšit vnímání i postoj k sobě samému. Máme tendenci se vrtat ve všem, co se nám nepovedlo, a neuvědomujeme si nebo ignorujeme to, co jsme udělali správně.Oslavováním svých výsledků sami sebe nutíme uznávat své schopnosti a být svědkem toho, že něčím přispíváme.” 


“Být zaneprázdněn nutně neznamená být produktivní.” 


Já s metodou úplně tak nesouzním. Našla jsem si v knize více cvičení a postupů, které budu aplikovat, ale jako celek se s tímto neumím sžít. Líbí se mi bleskový zápis, ovšem symboly jsem si zaměnila za jiné. Líbí se mi, že autor dává prostor si metodu modifikovat a přetvořit podle sebe. Já osobně ráda používám barvy pro rozlišení různých typů zápisů, podle toho, čeho se týkají. Velmi jsem si metodu zjednodušila, protože mi přišla příliš složitá. Nepochybuji však o tom, že mnoha lidem vyhovuje. 





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Společnost

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Inovace

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Inovace

Body: 2

28.03.2024

Kategorie: Jiné

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

28.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: