Bohatý táta, chudý táta


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.01.2020

Bohatý táta, chudý táta   Robert Kiyosaki

Kniha nám dobře připomíná, že naše možnosti jsou neomezené a jsou limitovány jen našim myšlením, a nabádá nás abychom vzali náš osud do pevných rukou. Každý člověk se může stát bohatý. Podle autora se musíme hlavně naučit využívat životních příležitostí. Bohatí lidé učí své děti chovat se jako bohatí což chudí a střední vrstvy neumí, a pak je pro ne těžké tak začít tímto způsobem přemýšlet. Hlavním problémem je, nedostatek vzdělání ve financích a investicích. Problém, podle autora, není v tom peníze vydělat, ale naučit se jakým způsobem je utrácet. Díky tomu se prý většina tvrdě pracujících lidí nestane bohatými. Důležité je se naučit peníze vynakládat za aktivita a ne pasiva, jak to dělá většina lidí. 


Aktiva jsou věci, které jsou pak schopní majiteli generovat příjem. Jedná se například o akcie, nemovitosti, které vytvářejí příjem, a hlavně byznys, který nevyžaduje naši přítomnost. (Jestliže bych tam musel pracovat, tak to už není můj byznys, ale zaměstnání.) Peníze se stanou našimi zaměstnanci.  

Což pasiva jsou věci, jako například drahý dům nebo auto, které jen generují výdaje. Zde je ten hlavní rozdíl mezi bohatými a chudými. Bohatí nepracují pro peníze, peníze/aktiva pracují pro ně.  


Běžný přístup většiny lidí je dobře se učit a vystudovat, abychom si našli dobré zaměstnání. Tento přístup autor velmi kritizuje, jelikož pokud jsme zaměstnanci, tak nejsme závislí jen na sobě, ale ještě na někom jiném.  Navíc vyděláváme zaměstnavatelům peníze naší prací. Pokud jsme přesto zaměstnaní tak bychom si zaměstnání měli vybírat hlavně z důvodů abychom se něco naučili. Vydělané peníze bychom měli rozumně investovat do aktiv, abychom nemuseli dále být zaměstnanci. 


Mezi hlavní znalosti, které bychom se měli učit je schopnost prodávat a marketing. (Komunikace s lidmi je základní schopnost osobního úspěchu) Dále bychom měli pracovat na našich znalostech ve financích jako třeba účetnictví-abychom věděli třeba jak se legální cestou vyhnout zdaněním. (Vytvořit si korporaci, a hradit výdaje před zaplacením daní. Jeff Bezos se podle popisu knížky dobře profiluje. Jako nejbohatší člověk na zemi, se svoji obří firmou Amazon, prý platí jen velmi malé daně, neboť má kupodivu malý příjem, většinu peněz reinvestuje, a tak nemusí platit daně z přijmu.) 

 

Nejprve chci zdůraznit, že tato kniha je hlavně pro lidi, kteří chtějí být ve svém životě bohatí a berou to jako svůj životní cíl. Ostatním má také určitě co nabídnout, hlavně po stránce finančního učení, ale o poznání méně. Například lidem, kteří chtějí být vědci, sociální pracovníci nebo třeba učitelé, určitě nedá tolik moudra, jak autor popisuje. 

 

Celé toto autorovo učení bychom mohli v TAP uplatnit v podobě dobrého zpětného investování naších peněz. Přesto nevím jak udělat, aby se z investic stal náš byznys (podle definice autora- tzn. bez naší práce). Dále jsem si víc uvědomil důležitosti znalosti účetnictví. Jinak se mi zdálo že se témata v knížce docela opakují. 

 

 

 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 1

18.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

18.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

18.04.2024

Kategorie: Management

Body: 0

18.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: