Bohatý táta, chudý táta


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 16.12.2020

Bohatý táta, chudý táta   Robert T. Kiyosaki

Bohatý táta, chudý táta

Autor: Robert T. Kiyosaki & Sharon L. Lechter


Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne.


Životní cesty muže jménem Robert T. Kiyosaki, který se stal velice bohatým člověkem. Své bohatství však nezískal na základě profesních znalostí, ale díky finanční inteligenci.


Proč právě tato kniha?

Vybrala jsem si tuto knihu z prostého důvodu. Všichni o této knize mluví a je definována jako základ četby pro podnikání a změnu přemýšlení nad penězi.  


O čem tedy kniha je?

Jedná se o příběh dvou hochů, Mika a Roberta. Robert měl bohatého otce, který byl velice zběhlý v investicích. Robert měl zase chytrého otce, který pracoval ve školství.

Představa chytrého táty o dobře zajištěném životě byla: „Pilně se uč, aby jsi měl samé jedničky a poté si najdi dobře placenou práci.".

Představa bohatého byla: „Vzdělávej se v oblasti financí, získej aktiva a zbavuj se pasiv, nech peníze aby vydělávaly za tebe."

Robert se rozhodne poslouchat raději bohatého otce, a tak se k němu společně s Mikem přihlašují do učení. Ten je učí na praktických ukázkách věcem, které sám ovládá a zná.

Později v knize už Robert nepopisuje zkušenosti bohatého otce, ale své vlastní. Je zde také zmíněna desková hra cashflow, kterou Robert hrál s různými typy lidí a sledoval, jak si jednotlivý lidé počínají. Hra je rozdělena na krysí závod a rychlé kolo.

Krysí závod v této deskové hře je něco, co je v knize neustále přirovnáváno k životu řadových zaměstnanců. Člověk se honí za neustálým malým zvyšováním platu, nadělává si dluhy různými způsoby a velkou část svých peněz ztrácí na daních.

Kniha je celá provázená různými skutečnými příběhy ze života.


Hlavní myšlenky knihy

  • Velice špatná rada, kterou můžete přijmout nebo předat je: „Pilně se učte, abyste měli samé jedničky a poté si našli dobře placenou práci."
  • Chudí lidé jsou chudí, protože se bojí, že přijdou o své peníze.
  • Neexistuje bohatý člověk, který nikdy nepřišel o peníze.
  • Prohra může být ta nejlepší zkušenost, jakou můžete dostat.
  • Když něco chceš, tak to nejdříve někomu dej. (peníze, kontakty, zkušenosti, lásku)
  • Nepracujte pro peníze, nechte peníze, ať pracují pro vás.
  • Každý může být bohatý, není potřeba být profesionál v oboru, stačí se profesionály obklopit.


Závěr:

Tato kniha by měla být povinnou četbou pro finanční plánovače nebo kohokoliv, kdo se zajímá o to, jak se stát finančně nezávislým. Začít s investicemi takto brzo přece jen dává člověku obrovský náskok.  Je to jedinečný úvod do psychologie tvoření bohatství. Jde o zdravý rozum a obchodní důvtip pro vaši finanční budoucnost. Mít nějaké aktivum, které vydělává za vás, je k nezaplacení.

Kdyby se neopakovalo několik myšlenek neustále dokola, tak by knížka byla tak poloviční. Kiyosaki se asi tyto myšlenky snažil čtenáři vštípit do povědomí co nejvíce, proto se tak často opakují. Díky knize si můžeme uvědomit, že jsme také součástí krysího závodu.

Celkově se mi kniha líbila a určitě ji doporučuji přečíst každému. Mít finanční gramotnost není nikdy na škodu.
Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (1):Adam Šulc - 30.01.2021 - 11:17


Posunuly Tě informace z knihy při řešení nějaké konkrétní situace, se kterou se teď v souvislosti s týmovým podnikáním potýkáš? Na eseji se mi líbí, že je hezky strukturovaná, obsahově bych ocenil více reflexe na využití v praxi.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: