Bohatý táta, chudý táta


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 28.10.2020

Bohatý táta, chudý táta   Robert Kiyosaki a Sharon Lechterová

Proč jsem si knihu vybral

Knihu jsem četl asi před nějakou dobou a dostal jsem se k ní skrze své okolí, které mi ji ze všech stran doporučovalo. Z počátku jsem váhal, jelikož jsem spíše četl beletrii, nebo knihy z biologické sféry a nevěděl jsem, jestli to bude můj šálek kávy. Nakonec se tato kniha stala vstupenkou do světa financí a iniciovala mou touhu se v tomto směru vzdělávat. Rovněž ve mně probudila touhu jít studovat podnikání, jelikož si velice zakládám na své svobodě výběru, jak naložím se svým časem a nesnesu být svazován nařízeními, jak by se věci měly dělat. Chci být finančně svobodný.


Stručný obsah

Kniha pojednává o příběhu autora, jenž má ve svém životě dvě důležité autority, od kterých dostává rady. Jedna z autorit je jeho biologický otec, který je velmi racionální, vzdělaný a který vidí hodnoty ve studiu a stabilní práci. Pak zde vystupuje postava protikladná, otec jeho kamaráda Mika, který v něm chce podnítit myšlení k bohatství a finanční svobodě, tím že ho věci učí skrze praxi a nutí ho přemýšlet jinak. Učí ho jaké jsou rozdíly mezi pasivy a aktivy velmi jednoduchou formou, kdy z aktiv peníze dostávám a do pasiv peníze vkládám. Velmi důležitý pojem, jenž se zde vyskytuje je krysí závod. Jedná se o stav, kdy se člověk zacyklí ve svém životě, utrácí peníze a nepracuje s nimi. Po čase jeho začne být apatický a ani se nechce ve financích vzdělávat. Autor na čtenáře apeluje tím, že prosazuje názor, aby nepracovali pro peníze, ale nechali peníze pracovat pro ně. Snaží se lidi naučit způsoby, aby neskončili v krysím závodu. V knize se klade důraz na učení se, dělání chyb, dohledávání informací, a získávání kontaktů, díky nímž si člověk hlídá, kde je co výhodné koupit a do čeho investovat. Možnosti investicí je mnoho dluhopisy, nemovitosti atd.


Co mi kniha dala

Kniha mi dala mnoho finančních rad, jakýsi elementární základ, jakým způsobem pracovat s penězi a jak neskončit v krysím závodu. Po přečtení knihy jsem důkladně přemýšlel nad tím, že jsem do všech prací chodil pouze, abych si vydělal peníze, ale neřešil jsem, jestli mi ta práce něco dává, anebo jestli se něco učím. Uvědomil jsem si, jak je lehké dostat se do krysího závodu a jak v něm člověk kvůli nevědomosti setrvává a nic si neuvědomuje. V paměti mi utkvěla ještě myšlenka o tom, že musím vždy platit sobě jako prvnímu a musím vydržet tlak z ostatních stran. Na knize se mi líbily příklady ze života a myšlenky, které si můžete představit v reálném životě. Je to napsané lidsky. Když nad tím přemýšlím, myslím si, že ve mně tato kniha vzbudila zvídavost a velmi lehce mě popostrčila k seberozvoji.Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (2):Adam Šulc - 05.02.2021 - 13:15


Hezky napsaná esej. Převedl jsi nějaké myšlenky z knihy do praxe? Je něco, co Tě v souvislosti s touto knihou posunulo například při začátcích v podnikání?

Ludvík Vávra - 28.10.2020 - 10:39


Nejnovější eseje:

Kategorie: Společnost

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Vedení

Body: 2

24.01.2022

Kategorie: Management

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Vedení

Body: 0

24.01.2022

Kategorie: Společnost

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Učení

Body: 1

24.01.2022

Sleduj nás na sociálních sítích: