Alchymista


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 04.01.2021

Alchymista   Paulo Coelho

Alchymista

Autor: Coelho Paulo

 

Kniha vypráví o cestě mladého pastýře za svým snem a stejně tak i nabádá čtenáře, aby šli za tím svým – aby si prožili svůj "Osobní příběh", jenž každý z nás má, ale jen málokdo ho umí vyslechnout.

Na této cestě se naučí porozumět Řeči a Duši světa, začne si uvědomovat význam znamení, které ho při jeho cestě za pokladem doprovází. I přes řadu nepříjemností si jde za svým snem a snaží se naplnit svůj Osobní příběh. Znamení ho dovedou až k egyptským pyramidám, kde se dozví, že svůj poklad najde v rodné zemi na místě, kde už byl.

Závěrem skutečně nachází poklad – truhlici plnou zlaťáků a drahokamů. Jeho putování ovšem není bezvýznamné. Během něj se seznámí s řadou osob. Pracuje u sklenáře, aby si vydělal peníze na cestu, které mu ukradli. Zamiluje se do Fátimy – půvabné dívky z pouštní oázy, a dokonce se setká i s bájným Alchymistou, který ho naučí naslouchat svému srdci.

 

Hlavní myšlenky knihy:

Každý člověk má svůj Osobní příběh. Srdce každému napoví, jaká je jeho cesta a za čím má člověk jít. Santiago, hlavní postava knihy, měl v Osobním příběhu, že má najít poklad. Sice ho měl přímo pod nosem, ale osud ho zavedl až do Egypta, protože se potřeboval naučit a poznat některé věci - musel se naučit mluvit se svým srdcem, pochopit zákony života, vidět pyramidy, potkat Fátimu a Alchymistu. Santiago měl možnost vzdát se svého snu, ale neudělal to. Kdyby to udělal, nesplnil by si svůj Osobní příběh.

Někdy se dějí věci, které se nám zdají špatné a zbytečné. Nechápeme, proč se dějí. Někdy je zbytečné ptát se, proč se staly. Později to pochopíme. Některé "špatné" věci nám zachraňují život. V životě potkáváme lidi, kteří hrají nějakou roli. I když nechápeme, proč se dostali do našeho života, jsou důležití. Nemusíme chápat proč.


Co mi kniha přinesla?

Kdo chce žít Osobní příběh druhého a kdo závidí, neprožije si ten svůj.

Člověk si může zvolit svůj Osud.

Měj vždycky na paměti, co chceš.

Člověk má vždycky podmínky k tomu, aby udělal to, o čem sní. Jen musí chtít.

 

Úryvek z knihy:

Pastýř nevěděl, co je to ten Osobní příběh.

"To je to, co jsi odjakživa chtěl dělat. Každý člověk zkraje mládí ví, jaký je jeho Osobní příběh. V té době je všechno jasné a možné a lidé se nebojí snít a přát si to, co by v životě rádi dělali. Jak však čas plyne, jakási tajemná síla se snaží dokázat, že Osobní příběh uskutečnit nelze."

Starcova slova nebyla pastýři příliš jasná. Chtěl se však dozvědět, co jsou to ty "tajemné síly".

"Jsou to síly, které se zdají být zlé, ale v podstatě tě učí, jak uskutečnit svůj Osobní příběh. Připravují tvého ducha a tvou vůli, protože na této planetě platí jedna veliká pravda: ať jsi kdokoli a děláš cokoli, když něco doopravdy chceš, je to proto, že se toto přání zrodilo v duši Vesmíru. Je to tvé poslání na Zemi."

"I kdyby to třeba bylo jen chodit po světě? Nebo vzít si dceru obchodníka s látkami?"

"Nebo hledat poklad. Duše světa se živí štěstím lidí. Anebo naopak neštěstím, závistí, žárlivostí. Splnit svůj Osobní příběh je jedinou povinností člověka. Vše je jedno.

A když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil."

 

Závěr:

Kniha se mi líbila, protože pod pohádkovým příběhem je ukryto mnoho krásných a zajímavých myšlenek. Poselství se ovšem často opakují a mnohdy na mě kniha působila jakoby návod, podle kterého by se měli řídit všichni lidé, kteří něčeho chtějí dosáhnout.

Dílo nutí čtenáře k zamyšlením se nad vlastním osudem, nad svými sny, za kterými si máme jít, ať nám v cestě stojí cokoliv. Je to povzbudivá knížka.

Doporučila bych ji všem, kteří se rádi rozvíjí a přemýšlejí nad svým posláním a chtějí si v životě splnit svůj „Osobní příběh“.Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (1):Adam Šulc - 30.01.2021 - 11:28


U Tvých esejí se mi líbí jejich přehledná struktura. Máš už určený také nějaký svůj osobní příběh? Pokud ano, jak Ti jde jeho dosažení?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: