Agilní přístupy


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 28.03.2024

Agilní přístupy   Zuzana Šochová a Eduard Kunce

ÚVOD 

Pod pojmem Agilní přístup si představuji jakousi revoluci v podnikání a řízení projektů. Tyto inovativní přístupy umožňují firmám být efektivnější a lépe přizpůsobitelné změnám v prostředí. 

Agilní metody se liší od tradičních nástrojů tím, že se kladou velký důraz na adaptibilitu, flexibilitu a zapojení samotného zákazníka do projektu už od samého začátku vývoje na základě zpětné vazby. Díky přátelskému přístupu a časté zpětné vazbě se snižuje riziko selhání projektu a zvyšuje se tak kvalita výsledného produktu. 

PROČ TATO KNIHA?

Lhala bych, kdybych neřekla, že kvůli zkouškám. Na druhou stranu jsem v průběhu čtení pochopila, k čemu má kniha sloužit. Vzhledem k nově vytvořenému projektu FS máme dost práce s delegací a celkovou strukturou vedení projektu. Téma Sprint je momentálně jedno z našich hlavních diskuzí – Jak na něj? Co pro to máme udělat? A tak jsem si do různých metod postupně dosazovala potíže či překážky, kterými si procházíme/můžeme procházet. 

OBSAH

Co kniha projektu přináší?

Agilní přístupy jsou velká změna v myšlení a přístupu. Proto by měl mít člověk jasno v očekáváních, týkajících se tohoto obrázku:

Agilní transformace není úplně tak o nějakém nástroji nebo nové roli. Je to změna kultury v celé organizaci. Kniha nás připravuje na časté případy v praxi – Nikdy nebudete hotoví.“ Neustále budeme nacházet nové řešení, jak zlepšit styl práce. Je to v podstatě cesta, kterou lze dosáhnout našich strategických cílů. 

Jak zní definice správného týmu? 

Taková definice neexistuje. Nicméně existují určité charakteristiky, které jsou obvykle spojovaný se silným a efektivním týmem. Jedna z hlavních charakteristik je v týmu vzájemná důvěra a respekt. Věří, že každý člen přispívá svým dílem k dosažení společného cíle. Dále v týmu nesmí chybět otevřená a upřímná komunikace mezi členy týmu. Jsou tak schopni sdílet své myšlenky, názory a obavy bez strachu z odsouzení. Správný a efektivní tým by měl mít také společný a sdílený cíl, na kterém pracují. Členové jsou dostatečně motivováni a angažováni v dosahování tohoto cíle. Důležitá je také diverzita a různorodost členů. Tým zahrnuje členy s různými zkušenostmi, dovednostmi a perspektivami, což přispívá k tvůrčímu myšlení a inovacím. Pravidelná reflexe a zlepšování je za mě nejdůležitějším aspektem. Tým pravidelně reflektuje svou práci a hledá způsoby, jak se zlepšovat a dosahovat lepších výsledků. 

!Zkrátka správný tým musí spolupracovat a takzvaně táhnout za jeden provaz! 

Důležitý výňatek z knihy: „Selže-li jeden člen týmu, selhal celý tým bez hledání viníka.“

Fáze vývoje týmu:

FORMING 

Fáze Forming může být obvykle charakterizována nadšením a pozitivní energií, ale zároveň může být také obdobím nejistoty a úzkosti v důsledku neznalosti a nových situací. Klíčovým úkolem v této fázi je vyjasnění cílů týmu, zajištění jasné komunikace a poskytnutí podpory a směru od vůdce týmu, aby se tým mohl úspěšně přesunout do další fáze vývoje.

STORMING

Během této fáze se dynamika týmu mění, a to často s sebou přináší konflikty a napětí. Název "Storming" (neklid nebo bouření) naznačuje, že v této fázi dochází k nějakým turbulentním situacím v rámci týmu.

NORMING

Po fázi "Storming", kde se tým potýká s konflikty a nesouhlasem, přichází fáze "Norming", ve které se tým začíná sjednocovat a stanovovat společné normy a postupy pro práci.

PERFORMING

V tento moment tým dosahuje konečné fáze, kde je plně funkční a dosahuje vysoké úrovně produktivity. 

Pět důvodů, proč týmy nefungují:

Na této pyramidě je krásně vidět kořen začínajícího problému. Není třeba se k tomu dále vyjadřovat. 

Agilní metodiky:

SCRUM 

Klíčové na scrumu je poznání, že během projektu mohou zákazníci změnit názor na to, co chtějí a potřebují ("souhrn požadavků") a že nové nepředvídané úkoly nelze řešit jen lepším plánováním.

Scrum rozlišuje tři hlavní role a mnoho rolí pomocných. Hlavní role se týkají vzniku produktu (cíli projektu) a dohromady se označují jako scrum team.


Scrum master není tradiční team leader nebo projektový manažer. Scrum master zajišťuje, že scrum proces je použit tak, jak bylo naplánováno a členové týmu dodržují dohodnuté procesy. Často organizuje schůzky a povzbuzuje tým ke zlepšení.

Sprint

Sprint (nebo iterace) je základní jednotka vývoje ve scrumu. Sprint je časově omezená snaha, tedy je omezen na specifický čas. Doba je určena dopředu pro každý sprint a obvykle je to jeden týden až jeden měsíc, nejčastěji 2 týdny.

KANBAN

Klíčovým prvkem procesu Kanban je vizuální tabule, na které jsou zobrazeny všechny úkoly nebo položky práce v různých fázích procesu. Tyto fáze mohou být například "To Do" (K provedení), "In Progress" (Právě prováděno) a "Done" (Hotovo).

Každý úkol je reprezentován Kanban kartou, která obsahuje informace o úkolu, jako je popis, priorita, osoba odpovědná za úkol. 

LEAN 

Nástroj Lean je označení metodiky pro optimalizaci procesů, která se řídí heslem náš zákazník – náš pán. Snaží se zákazníka maximálně uspokojit tím, že společnost vyrábí jen to, co je od zákazníka vyžadováno. 

Lean manager

Lean management neboli štíhlé řízení se dá charakterizovat jako filozofie, jež si dává za cíl zvyšovat přidanou hodnotu všech činností a procesů ve firmě. Zároveň se snaží zamezovat zbytečnému plýtvání – finančními prostředky, lidskými zdroji, časem, materiálem, prostorem v pracovním prostředí apod…

ATP OKÉNKO 

Jak jsem už zmínila, pár metod jsem již implementovala do našeho projektu Fashion saka. Jsme momentálně ve fázi vývoje produktu a na to potřebujeme hlavně ZV od potenciálních zákazníků. Proto jsme se také rozhodly po konzultaci s jedním z vyučujících zrealizovat pár výzkumů a dotazníků s otázkami směřujícími na design našich sak. Díky výsledkům tak budeme schopni pochopit mapu empatie, která je pro vývoj produktu také velice důležitá. 

V týmu si pečlivě rozdělujeme konkrétní role, povinnosti a průběžně si nastavujeme deadline termínů či data dalších schůzek. Pro náš proces využíváme také Vision board či různé elektronické nástroje, jako je třeba aplikace Trello, kde si proces důkladně zapisujeme. Co nás čeká. Co už máme za sebou. Co pro to musíme udělat atd…

Plánuji využít více z agilních přístupů z hlediska SPRINTU. Podnikatelský den se rapidně blíží a bez sprintu se asi neobejdeme. Bude to tak pro nás velký experiment, ale doufejme, že úspěšný. 




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jonáš - 09.04.2024 - 19:58


Co za agilní techniky tě oslovily? Jaké bys chtěla využít a kvůli čemu? Píšeš, že pyramidě od Lencioniho se netřeba vyjadřovat, ale i tak by mne zajímalo co tě při tom napadalo i v souvislosti se situací v týmu? Jak dá této znalosti využít?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: