7 návyků vůdčích osobností


2 body

Hodnocení: 97.5 %

Přidáno: 04.05.2021

7 návyků vůdčích osobností   Stephen R. Covey

Proč právě tato kniha?

 Knihu jsem si vybral, jelikož jsem si chtěl přečíst knihu s tématikou seberozvoje. 

O čem tato kniha je? 

 Kniha vypráví o 7 návycích, které mohou člověku ulehčit, a hlavně zpříjemnit život.

1.   návyk – buďte proaktivní

Převzít iniciativu a nést zodpovědnost za své činy. Jít problémům a výzvám naproti. Tento návyk se mi hodně spojuje s dětstvím, jelikož už od mala slýchávám, že musím nést zodpovědnost za své činy. A i když jsem k tomu měl velkou averzi, tak si teď, když jsem starší, uvědomuji pravdivost tohoto výroku. Určitou část svého života jsem utíkal od svých problémů a akorát to bylo mnohonásobně horší. Problémy a nepříjemné situace se řeší tisíckrát lépe, když jim jdeme na proti.

2.   návyk – Začínejte s myšlenkou na konec

Představovat si, že žiji poslední den svého života. To člověka donutí přemýšlet a rozhodovat se jinak. Jednou za čas si dělám reflexi, jestli žiji tak, abych ničeho nelitoval na smrtelné posteli. Nechci se stát workoholikem a chci si život užít na plno. Taky to uplatňuji u hádek, kdy si řeknu, že je to úplně zbytečné.

3.   návyk – Důležité věci vždy na první místo

Tento návyk úzce souvisí s time managementem. Umění prioritizovat si své úkoly je nesmírně důležité, jelikož tím zvýšíme produktivitu. Rozdělíme si všechny povinnosti do 4 kvadrantů. Soustředíme se na 2 kvadrant, kde se nachází plánování. Musíme však být schopni jednat na základě situace a když přijde něco důležitého a naléhavého, tak to musíme upřednostnit a zařídit se podle toho.

 

4.   návyk – Myslete způsobem výhra-výhra

Když jednám s někým o něčem, tak se to snažit udělat tak, aby to bylo výhodné pro obě strany. Druhá strana bude namotivovaná a bude se chtít aktivně zapojit. Vyplatí se to i u toho, když po někom něco chcete, třeba po svých dětech, aby zalívali trávník.

5.   návyk – Nejdříve se snažte pochopit, teprve potom být pochopeni

Empatické naslouchání. Snažit se naslouchat druhé straně, aniž bych pozornost stahoval na sebe, a aniž bych do toho promítal svůj životopis tím, že dávám rady. Vnímat, jaké emoce člověk cítí, když vám něco říká. Dát mu najevo, že ho posloucháte tím, že mu řeknete svými slovy to, co vám říkal, abyste se ujistili, že jste to pochopili správně.

6.   návyk – Vytvářejte synergii

Jsme sociální zvířata a potřebujeme další lidi k tomu, abychom naplnili své lidské potřeby. V dnešním světě, kdy se čím dál víc úzce specializujeme, potřeba vytvářet synergii stoupá. Musíme se naučit pracovat v rámci většího společenství a upustit starých mentálních modelů typu „udělám to nejlepší pro sebe a ostatní jsou mi jedno“. „Nezáleží na tom, kolik má tým členů, ale jak spolu dokážou spolupracovat.“

7.   Ostřete pilu

Udržovat se v kondici a neustále se posouvat. Život si můžeme rozdělit na 4 sféry – duchovní, duševní, fyzickou a společensko-citovou. Je dobré si najít balanc mezi těmito sférami a v každé sféře se posouvat. Ideální je si dávat týdenní dobře měřitelné cíle a dělat si reflexe.

Co jsem si z knihy odnesl?

Z knihy jsem si toho odnesl mnoho a v něčem jsem se utvrdil. Uvědomil jsem si, že je důležité přenášet na ostatní zodpovědnost, aby přijali problém za svůj vlastní a mohli na něm pracovat se vším všudy, nehledě na to, v jakém postavení jsem vůči nim já. Bude je to víc motivovat a úkol splní stokrát líp. Také jsem si víc uvědomil, že vytváření synergie a práci v týmu, což se tu v tiimi učíme, má smysl a je to velmi důležité.

Co jsem převedl do praxe?

 Do praxe jsem převedl stanovování si týdenních cílů na všechny 4 sféry a dělat si reflexe. Stanovování cílů mě baví a mnohem rychleji se posouvám, když se zaměřím na danou věc. Jedním z cílů, na kterých pracuji, je empatický naslouchač. Je pro mě těžké nesnažit se dávat rady, jelikož si myslím, že by člověku mohly pomoci. Mně osobně vadí, když mi někdo začne radit přitom, co já jen potřebuji vyfiltrovat svoje pocity, takže se to nesnažím dělat druhým. Trénuji to na své ségře. Když mluví zaměřuji se na emoci, kterou popisuje a nechávám ji mluvit tak dlouho, jak potřebuje. Člověk by se divil, jak dlouho dokáže druhá strana mluvit sama bez přestávky. Samozřejmě to nemůže být jen o tom, že jedna strana mlčí, takže se vyjadřuji, ale počkám, až když mám prostor. Radu dávám, jen když si o ni řekne. Chci na tom pracovat dál, jelikož si myslím, že umění vést konverzace je pro mě důležitý um. 
Hodnocení: 97.5 %

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 1

24.01.2022

Kategorie: Učení

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Společnost

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Společnost

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Učení

Body: 3

24.01.2022

Kategorie: Učení

Body: 2

24.01.2022

Sleduj nás na sociálních sítích: