7 návyků skutečně efektivních lidí


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 14.06.2021

7 návyků skutečně efektivních lidí   Stephen R. Covey

7 návyků skutečně efektivních lidí

Stephen R. Covey

Zmatek, neefektivita, hromada práce, a ještě víc stresu. Jelikož jsem opět narazila a přestala říkat na věci „ne“, začalo mi vše přetékat přes hlavu a já se ocitla v začarovaném kruhu, ve kterém jsem nic nestíhala. Cítila jsem velkou potřebu práci zefektivnit. Sáhla jsem proto po knize, která slibuje techniky, pomocí kterých bychom měli být více efektivní.


Návyky:


1. Proaktivita

Proaktivita je něco, jsem se začala učit až v Team Academy. Na střední škole jsem tomu příliš nedávala, jelikož jsem známkami vynikala a neměla tak ani potřebu se zlepšovat. Neměla jsem vidinu toho, být lepším člověkem. S příchodem do Tiimi mě však čekala tvrdá rána. Poznala jsem, že spoustu lidí okolo mě nezahálelo a proaktivně se vzdělávali a vyhledávali si pro sebe nové příležitosti, pomocí kterých mohli stoupat výš a výš. Co jsem si z toho vzala? Pokud se sebou nezačnu něco dělat, budu ze sebe postupem času více a více zklamaná. Proto jsem se rozhodla pro změnu a začala si příležitosti vyhledávat. Během prvního roku v Tiimi jsem cítila obrovský posun ve svém seberozvoji. Začala jsem totiž pracovat sama na sobě a hlavně – chtěla jsem pracovat sama na sobě.

2. Začínejte s myšlenkou nakonec

Věc, na kterou jsme v našem týmu často naráželi v dialozích a byla naším problémem. Při stanovení nějakého úkolu/tématu si vždy musíme předem říct, co bude výstupem = cílem. Pokud tak neučiníme, dost pravděpodobně v týmu nepoznáme, kdy už jsme cíle dosáhli, jelikož pro každého může znamenat něco jiného.

3. Důležité věci vždy na první místo

Návyk, který mi asi nejvíce pomohl s tím, s čím jsem si do knihy přišla. Začala jsem dávat svým činnostem během dne priority. Seřadila jsem si pro mě nejdůležitější a méně důležité činnosti a podle toho se rozhodovala, kolik jim budu věnovat času. Pomohlo mi to i trochu s time managmentem, jelikož jsem se vyhnula tomu, že dělám několik věcí najednou.

4. Myslete win win

Tento návyk nám říká, že je důležité, aby výsledek našich činů byl prospěšný oběma stranám komunikace. Když to přirovnám k podnikání, neměli bychom brát konkurenci jako něco špatného. Místo např. napsání negativní recenze se můžeme navzájem podpořit a dát o druhém vědět okolí. Oběma stranám se tak spolupráce vyplatí. Ačkoliv se toto může zdát příliš idylické, již mnohokrát se mi to vyplatilo. Vlastně je na tom dost založený i princip Tiimi a vzájemná podpora (nejen) v projektech.

5. Nejdříve se snažte pochopit ostatní, potom se snažte o to, být pochopeni ostatními

Naslouchání je klíčové. Pokud nebudeme naslouchat, nemůžeme nikdy předpokládat, že budeme pochopeni my ostatními. Je důležité pochopit potřeby ostatních a sdílet s nimi jejich pocity.

6. Synergizujte

*synergie = spolupráce

Vytváření synergie v týmu je více než potřeba. Hlavní myšlenkou tohoto návyku je to, že pokud chceme dosáhnout něčeho skutečně důležitého, nikdy to nezvládneme sami.

7. Ostřete pilu

Neustále bychom se měli držet v psychické i fyzické formě a také ji obnovovat. Já osobně jsem si stanovila cíl, že každý den si udělám alespoň 1 hodinu pro sebe, kde nebudu pracovat a budu jen sama se sebou. Budu cvičit, číst beletrii nebo poslouchat hudbu. 


Závěr

Kniha se mi moc líbila. Při čtení jsem zjistila, že poměrně dost věcí již dodržuji, jen je potřeba na některých více zapracovat. Nicméně jsem si dala i nové akční kroky, které by mi mohly pomoci s efektivitou ještě lépe bojovat. Kniha je skvělá pro lidi, kteří potřebují pracovat na své vnitřní motivaci.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 1

18.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

18.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

18.04.2024

Kategorie: Management

Body: 0

18.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: