7 návyků skutečně efektivních lidí


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 07.10.2022

7 návyků skutečně efektivních lidí   Stephen R. Covey

Proč jsem si knihu vybrala?


Knihu jsem si chtěla přečíst již delší dobu, ale vždy jsem ji pomalu odsouvala na později, ale jelikož na téma efektivity v týmu znovu narážíme čím dál tím častěji, tak jsem se rozhodla tuto knihu končně otevřít.  


7 návyků:

 

1. - Buďte proaktivní


Díky proaktivitě máme možnost věci okolo nás ovlivňovat! 


- Hlavním uvědoměním, který si z tohoto návyku odnáším je to, že je vlastně jen na mě jak se k dané situaci postavým. Celkově se mi to pojí s osobní odpovědností a s přístupem k věcem, lidem a situacím. Zda z nepříjemné situace jsme schopni díky proaktivitě vytáhnout něco pozitivního, a to následně využít v praxi ku náš, či něčí prospěch. Přijímání odpovědnosti za svůj vlastní život -> pokud jsme proaktivní, tak si vytváříme svobodu se zapojit do světa, který nás obklopuje, a tím vytváříme příležitost ovlivňovat svou vlastní cestu.

-> proaktivní / reaktivní

Proaktivita a odpovědnost jsou cestou, jak být úspěšný.

Pokud jsme proaktivní, nedáváme vinu ostatním lidem nebo okolnostem. Pokud jsme reaktivní, dáváme všechno špatné za vinu ostatním lidem či okolnostem. 

V našem životě se nám děje mnoho věcí, které nemáme jak ovlivnit. Co můžeme ovšem ovlivnit je naše reakce.


2. Začínejte každý úkol s myšlenkou nakonec


Když máme dané cíl dokážeme mít vidinu toho, co obnáší splnění našeho cíle. Bez tohoto nebudeme efektivní, je to nutnost.

-> Zde se mi líbila myšlenka o zamyšlení se nad tím, co chceme, aby o nás naši blízcí říkali na našem vlastním pohřbu.


3. To nejdůležitější dejte na první místo


Teorii tohoto návyku již znám a využívám ji v praxi, avšak se mi často stává, že zklouzávám k mému starému návyku vytváření obyčejných to do listů. Proto jsem si našla svou cestu k tomu jak prioritizovat skrze to do listy, tím že si dané položky očísluji dle priorit na daný den či delší období. 


4. Vždy se zaměřte na win-win


Winwin znamená, že výsledek jednání je přínosný pro obě strany (není to to samé jako kompromis) Při vyjednáváních s druhou stranou bychom si vždy měli určit, co je pro obě strany přijatelné a výhodné.

Obě strany jsou spokojené, žádná strana není znevýhodněna. Tento způsob je jediný správný, ale objevit jej v dané situaci většinou nabývá snadné. - Nejedná se o kompromis. Hledáme takové řešení, kdy získávají všichni. (Tuto metodu již uplatňuji v praxi od doby co jsem přečetla knihu Nikdy nedělej kompromis)


Co je to paradigma?


Je obecně přijímané schéma, vzorec myšlení, či model.

Náš postoj a naše chování jsou funkcí toho, jak vnímáme situaci. Pokud jsme schopni se dostat na jinou úroveň myšlení.

Autor uvádí příklad s otcem, který nastoupil do metra se svými hlučnými dětmi. On na ně však nijak nereaguje či je nekrotí a pouze kouká do země s hlavou sklopenou. Jiný cestující se ho zeptá, zda by mohl své děti uklidnit. Otec mu pouze řekla, že mu tumřela manželka a že si vůbec neví rady, co má dělat.

V tomto okamžiku se paradigma cestujícího, který měl problém s chováním dětí najednou obrátilo a místo toho, aby byl naštvaný, cítil soucit a snažil se pomoct.


5. Nejdříve se snažte pochopit, teprve potom být pochopeni


Dobrá komunikace je základem každého kvalitního vztahu. Bohužel většina lidí pouze zdokonaluje své řečnické dovednosti – snaží se, aby jim bylo rozumět. To je však jen polovina obrazu. Chceme-li skutečně tvořit osobní vztahy, musíte druhému také porozumět. A abyste někomu skutečně porozuměli, musíte se naučit naslouchat.

 

Pro tento návyk použijme větu: Nejdříve bych si rád poslechl tebe. Základem je nejdříve porozumět, pochopit, být empatický a až potom vyjádřit svůj názor. Pokud nebudeme naslouchat, nikdy nemůžeme předpokládat, že budeme pochopeni my ostatními.


6. Návyk: Vytvářejte synergii


Kompromis: 1 + 1 = 1,5

Synergie: 1 + 1 = 3 nebo 11 …


Dosáhnout něčeho významného co nás přesahuje nelze nikdy docílit sám. Vždy je zapotřebí tým lidí, kteří pracují společně. Týmová spolupráce není součet vložené energie, ale její násobek.

-> Proto je tak důležité i v Tiimi usilovat o synergii. Tím, že jsme každý jiný a každý máme jiné slabé a silné stránky, tak bychom se měli snažit svůj potenciál využít na maximum. Měli bychom se skrze spolupráci a sdílení v týmu, ale i tak mezi týmy posilovat naše silné stránky a naplňovat náš potenciál.


7. Ostřete pilu- Udělejte si čas sami na sebe


Najít si čas na načerpání energie (fyzické, mentální, duševní i společenské). Musíme se stále zlepšovat a posouvat dále, nikdy není konec.


Klíčové body, abychom se dle autora cítili co nejlépe:

Zdravý životní styl - dostatek pohybu, kvalitně jíst a spát

Správný mindset - stále se učit novým věcem, číst knihy

Budování a udržování vztahů - je zásadní udržovat osobní i pracovní vztahy



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: