Kniha 7 návyků skutečně efektivních lidí na mě působila jako by byla napsaná někým, kdo je posedlý efektivitou a chce mít výsledky. Sakra, jak jsem se sekl.
Začnu tím, co jsem se naučil o efektivitě.
Efektivita je rovnováha mezi Produkcí (P) a Produkční Schopností (PS). Autor uvádí příklad na huse, která snáší zlatá vejce. Každý den snese jedno vejce a pokud se pokusíme chamtivě vejce získat rychleji tím, že zabijeme a vykucháme husu, nejednáme efektivně. A to i přes fakt, že v ní najdeme dalších pár vajec.
„Jsme to, co opakovaně činíme. Dokonalost není čin, ale návyk.“
Tímto citátem od Aristotela je pro mě shrnuta definice návyku. Je to pro mě způsob, jak se zdokonalovat a mířit k cíli. Návyky jsou v knize rozděleny na 3 části a to tak, že první tři jsou „osobní mistrovství“. Tedy návyky, které potřebujeme k sebezdokonalování a bez nic bychom se jen marně topili ve snaze aplikovat další tři návyky. Ty jsou „společné vítězství“ a slouží nám k efektivnímu soužití s ostatními lidmi. Poslední návyk je zastřešující a rozvíjí naši schopnost ostatních 6 návyků lépe a častěji aplikovat.
Osobní mistrovství
1. Buďte proaktivní
2. Začínejte s myšlenkou na konec
3. To nejdůležitější dávejte na první místo
Společné mistrovství
4. Myslete způsobem výhra – výhra
5. Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni
6. Vytvářejte synergii
Návyk 7 – Ostřete pilu
1. Buďte proaktivní
V této části jsem měl asi největší aha moment. Jednoduše proaktivita je uvědomění, že mezi každým podnětem a odezvou máme prostor pro svobodu volby. S touto volbou pak jednáme a nejsme otroky cizích scénářů a naše jednání není jen reakcí na podněty. Příkladem je, že pokud nám ujede tramvaj, nebudu reaktivně čekat na další a přijedu pozdě, ale mohu proaktivně doběhnout na další zastávku nebo třeba zavolat taxi. Ale jsem si plně vědom, co mě to bude stát, ať už peníze nebo fyzické úsilí.
Dále platí, že každý člověk má dva kruhy, kruh vlivu a kruh zájmu.
Převážně platí, že je kruh vlivu menší, než kruh zájmu my můžeme proaktivitou zvětšovat náš kruh vlivu abychom mohli ovlivňovat naše zájmy. A jen tato myšlenka: „Nedělej to, co chceš, ale to, co můžeš.“ mi dokázala otevřít oči. Od té doby cítím, jak se přibližuji svým zájmům.
2. Začínejte s myšlenkou na konec
Tento návyk je pro mě novinkou, co se praxe týče. Normálně se mi nedařilo myslet o cíli tak často, jak bych chtěl. Nicméně jsem pár dní zpátky zkusil cvičení z knihy a napsal jsem si smuteční řeč svého pohřbu. Bylo to překvapivě odlehčující a velmi lehce se mi ujasnilo, kým chci být a jak chci žít. Stejně tak, jak nemůžu žít bez toho, abych věděl, jak o mně budou mluvit na pohřbu, nemůžu podnikat v něčem bez toho, aniž bych věděl, jaké bude mít můj produkt nebo služba poslání ve společnosti, jak ho budou vnímat a co je hlavní hodnotou.
3. To nejdůležitější dávejte na první místo
Zní to jednoduše, ale vzpomeňte si na to, až zase budete říkat, že jste neměli čas. Přiznám se, že tento návyk je pro mě v praxi ten zatím nejnáročnější. Ale díky této knize, vím kde začít a pokud si rozdělím své aktivity do matice dle naléhavosti a důležitosti, prioritou jsou ty, které jsou důležité a nenaléhavé. Tím se předchází zahlcení naléhavými aktivitami a zároveň nás to posouvá dál. Ale k time managementu je v knize mnohem víc, a to včetně tabulek k týdennímu plánování.
4. Myslete způsobem výhra – výhra
Nosil jsem tento princip v hlavě už předtím, ale teď to mám ještě čerstvější. Zkrátka pokud nemůžeme najít dohodu tak, bychom oba vyhráli, není žádná dohoda. Není k tomu co víc dodat. Geniální.
5. Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni
Tento návyk mi dává velký smysl a snažím se ho dodržovat co nejvíce, otevírat si oči k novým úhlům pohledu, a tak i růst. Ale jak jsem zjistil, nejsem schopný pochopit tak do hloubky, abych probudil touhu v druhých pochopit i mně. Tak už vím, na čem zapracovat. A navíc, i když vedu esej spíše přes osobní stránku věci, tento návyk je extrémně důležitý i v podnikání a já sám bych nechtěl mít zákazníky, které nechápu nejsem schopný jim porozumět.
6. Vytvářejte synergii
To, že 1 + 1 = více než 2, je v Tiimi takový základ. Ale vytvořit opravdu synergické týmy, kde 1 + 1 = více než 100, to už je oříšek. Natož tým, kde suma 17 lidí je vetší než cesta kolem světa.
7. Ostřete pilu
Každý musíme dobíjet energii a to fyzickou, duchovní, mentální a společenskou/citovou. Každá je třeba dobíjet jinak, ale je to důležitější, než se zdá. A to poslední, co chceme je, abychom se upracovali.
P.S. Pokud máte jakékoliv připomínky, dotazy nebo si jen chcete o knize popovídat, jsem tomu otevřený. 😊