Čtyři dohody


1 bod

Hodnocení: 80 %

Přidáno: 01.12.2020

Čtyři dohody   Don Miguel Ruiz

Knihu jsem poslouchal jako audio už před pár lety, a tak když se o ní mluvilo na training session, dostal jsem chuť si jí poslechnout znovu. Cítil jsem, že je třeba si osvěžit tyto základní pravidla pro šťastný život. Chtěl jsem totiž tyto pravidla předat mému týmu, kde jsem cítil, že tyto pravidla zcela všichni neovládají.

Autor dělí knihu na čtyři části, kde se v každé snaží, o co nejlepší předání moudrosti starých Toltéků a jejich čtyřech jednoduchých a přitom důležitých dohod. Podání Miguela Ruize mě velmi oslovilo. Moc se mi líbí, jak nám všechny informace „omlátí“ o hlavu, aby to každý pochopil.


Dohoda první: Nehřešte slovem

Slovo má velkou sílu. Slovem tak můžeme někoho zaklít, či ho osvobodit od zakletí.

Dohoda nás zve k využívání energie ve směru lásky a pravdy k sobě i ostatním. Slovem můžeme zasít semeno do mysli posluchače, ať už sobě, či ostatním. Semeno v mysli pak klíčí až se zakoření a pohltí celou mysl oběti. Neurážejme tedy sebe ani ostatní, bude nám tu pak lépe.


Dohoda druhá: Neberte si nic osobně

Tato dohoda nám dává obrovskou svobodu. Při dodržování dohody jsme téměř nezranitelní, tedy aspoň psychicky. To, že vám někdo řekne, že jste debil, neznamená, že jím jste. Naopak to vypovídá něco o dané osobě. Ta osoba má určitý problém, je raněná. Není tedy vůbec důvod, brát si něco osobně. Lidé mají občas potřebu, či chuť, být uražení, chtějí si stěžovat a být politovaní. Dává jim to asi pocit, že je o ně staráno, či je o ně zájem. Svobodu nám to ale nepřinese. Neberme si tedy nic osobně a buďme nezranitelně svobodní.


Dohoda třetí: Nevytvářejte si žádné domněnky

Tato dohoda mě asi nejvíce probudila. Úplně jsem v tom viděl své minulé já. Teď vidím vytváření domněnek všude okolo sebe a snažím se s tím bojovat. Lék je velmi podobný jako na problémy v myšlení zmíněné v knize Dialog: The art of thinking together. Stačí si toho problému být vědom a postupně si toho všímat a tím to krok za krokem přestat dělat. Vytváření domněnek je obrovský problém naší společnosti. Zkrátka člověk se domnívá, udělá z toho závěr, svůj závěr bere jako fakt a na základě tohoto faktu jedná či na něm staví další domněnky. Snažme se proto nevytvářet si domněnky a tím nezpůsobovat falešné spory. Buďme šťastní.


Dohoda čtvrtá: Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

Pokud budeme dělat vše tak, jak nejlépe dovedeme, nemusíme mít pak výčitky z výsledku, protože jsme dělali tak, jak nejlépe dovedeme. Nemohlo to být přeci lepší, tak proč mít špatný pocit. Nikdo nám nemůže vyčítat, že jsme něco nezvládli, když to bylo nad naše síly.

Tím, že budeme dělat vše, jak nejlépe umíme, prožijeme velmi intenzivní život, tak jak to má být. Budeme tím žít v přítomném okamžiku, a tak můžeme vědomě dělat vlastní rozhodnutí na základě našich nejlepších uvážení. Převezměme stoprocentní zodpovědnost za naše životy a dělejme, jak nejlépe dovedeme.


Pokud bude společnost dodržovat tyto jednoduché čtyři dohody, bude svět opravdu krásný místem pro život. Šiřme tuto moudrost starých Toltéků!Hodnocení: 80 %

Nový komentář:Komentáře (1):Jana Švecová - 20.01.2021 - 16:09


Úplně souhlasím s tím, co píšeš o domněnkách. Je to ohromný problém, který se dá sledovat bohužel i v Tiimi. V Aconditor družstvu máme Domněnu jako jednu členku týmu, bohužel s námi studuje již od začátku a byla v počátcích studia velmi aktivní - není týmu vůbec přínosná, tak se ji snažíme co nejdříve z TS vykázat. To, že s námi studuje jsme ale zjistili velmi pozdě! Podařilo se sdílet poznatky z knihy v týmu?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: