Čtyři dohody


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 20.01.2021

Čtyři dohody   Don Miguel Ruiz

Čtyři dohody

Autor: Don Miguel Ruiz

Podtitul: Kniha moudrostí starých Toltéků – Praktický průvodce osobní svobodou.

 

Proč právě tato kniha?

O této knize jsem slyšela poprvé minulý rok, a to díky představení Čtyři dohody s Jaroslavem Duška,. Moc se mi to líbilo, a tak jsem se chtěla dostat i k přečtení knihy. A teď se mi dostala do rukou díky mému kamarádovi, který mi ji půjčil.


O čem tedy kniha je?

Ve Čtyřech dohodách odhaluje Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou k zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný způsob chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.


Hlavní myšlenky knihy:

DOHODY:

 

1)   NEHŘEŠME SLOVEM

Chceme-li dostát závazku první dohody, je nutné si uvědomit, jakou moc mají slova na ostatní a jak mohou uškodit pomluvy. Slova namířená proti nám, ale i slova namířená proti ostatním, i ta nevyřčená, mají obrovskou moc. Don Miguel Ruiz říká, že bychom se neměli hned za všechno odsuzovat ani kritizovat. Nehřešit slovem znamená nepoužívat slovo proti sobě, správně využívat svou energii, užívat slova správným způsobem, a osvobodit se tak od každodenního pekla a omezení, která si vytváříme.


Přenesení teorie do praxe

 • Nedovolte, aby vás vnitřní hlas tyranizoval a nutil vás pochybovat o vašich schopnostechp.
 • Nešiřte pomluvy, protože ty pak mohou mít škodlivé důsledky nejen pro vaše blízké, kamarády, ale i pro vás.
 • Nenechte se rozčílit názory ostatních, i když budou namířeny proti vám.

 

2)   NEBERME SI NIC OSOBNĚ

Když budete přikládat váhu pomluvám, které na váš účet vypustí ostatní, jen tím vyjádříte svůj souhlas. Je důležité si uvědomit, že neneseme odpovědnost za to, co si myslí, říkají nebo dělají ostatní. Máme to brát tak, že i když nás jiní přímo urážejí, nemá to s námi nic společného. Názory, které vyjadřují, vycházejí z jejich vlastní mysli. Nepřijímejme jed ostatních! 


Přenesení teorie do praxe

 • Neduste v sobě zášť a nenoste si problémy domů: není nejmenší důvod, proč bychom si měli brát cokoliv osobně, nehledě na to, jaké okolnosti nastanou.

  

3)   NEVYTVÁŘEJME SI ŽÁDNÉ DOMNĚNKY

Máme sklon vytvářet si domněnky o tom, co jiní lidé říkají nebo dělají, a přičítáme tomu záměry, které si vykládáme špatně. Poté věříme, že jsou naše domněnky pravdivé. Není správné, když si vytváříme domněnky a bereme vše příliš osobně. Pokud něco nevíme nebo něčemu nerozumíme, je pro nás lepší se zeptat a udělat si jasno! Když člověk pozná pravdu, už si nepotřebuje vytvářet domněnky a špatně si cokoliv vykládat, a tudíž může – v souladu s první dohodou – sám přestat hřešit slovem.


Přenesení teorie do praxe

 • Nepředpokládejte, že vaše okolí čte vaše myšlenky a ví co chcete.
 • Mluvte, vyjádřete se a ptejte se tak, abyste dosáhli porozumění.
 • Ujistěte se, že komunikujete bez překážek. (s kýmkoliv)
 • Nic si nenalhávejte a uvědomte si, co skutečně chcete, aniž byste se podceňovali či přeceňovali.
 • Nepřikládejte přehnanou důležitost tomu, co si myslí ostatní.

 

4)   VŽDY DĚLEJME VŠE, JAK NEJLPÉPE DOVEDEME

Poslední dohoda umožní ostatním třem, aby se staly hluboce zakořeněným návykem. Měli bychom vždy dělat vše za všech okolností, jak nejlépe dovedeme, ne více a ne méně. Když se člověk snaží příliš, marně vynakládá energii a dosáhne neuspokojivých výsledků. Na druhou stranu, když dělá méně, než jak nejlépe dovede, přijde frustrace, obviňování a lítost. Nálada se mění, fyzická kondice se mění, člověk je unavený… Ale pokud budete navzdory všem okolnostem vždy dělat vše, jak nejlépe dovedete, ušetříte sami sebe pocitů studu a provinilosti za to, že jste se dost nesnažili.


Přenesení teorie do praxe

 • Postarejte se sami o sebe tak, abyste vždy mohli pracovat v té nejlepší kondici – fyzické i psychické.
 • Využijte času, kdy pracujete nejefektivněji.
 • Buďte laskaví jak k sobě, tak i k ostatním.
 • Každý den se snažte dodržovat první tři dohody.

 

Závěr:

Líbí se mi, že se mi krásně propojila psaná kniha s neskutečným přednesem Jaroslava Duška.

Při čtení má každý možnost a prostor pro svoji interpretaci, a to je skvělý, protože to je kniha o seberozvoji, takže by nad tím člověk měl sám přemýšlet a uchopit z toho důležité věci pro sebe. Ale rozhodně musím doporučit i interpretaci Jaroslava Duška. Jeho přednes a uchopení celého tématu je neskutečný.  

 

Metody a citáty, které mě zaujaly:

 

„Abychom dokázali přijmout Čtyři dohody, budeme potřebovat silnou vůli – ale dokážeme-li s těmito dohodami žít, dojde v našem životě k udivující proměně. Uvidíme, jak se drama pekla rozplývá přímo před našima očima. Místo žití ve snu pekla si vytvoříme nový sen – osobní sen nebes.“

 

„Pohlédněme na každodenní lidské kontakty a představme si, kolikrát asi začarujeme někoho jiného svým slovem. Za čas se z toho stává nejhorší podoba černé magie, která se jmenuje pomluva.“

 

„Všichni lidé se nacházejí ve zcela odlišném světě, než je ten, v němž žijeme my. Když si vezmeme něco osobně, činíme tak na základě předpokladu, že ostatní vědí, co je v našem světě, a pokoušíme se vnutit jejich světu náš svět.“

 

„Vytváříme si domněnku, že každý vidí život stejně jako my. Předpokládáme, že ostatní myslí stejně, jako myslíme my, posuzují vše stejně jako my a zneužívají vše jako my.“

 

„Nevidíme pravdu, protože jsme slepí. Oslepují nás všechny falešné představy, které máme v mysli. Pociťujeme potřebu mít pravdu a ostatním ji upírat.“

 

 

 Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (1):Adam Šulc - 30.01.2021 - 11:59


Obsahově se mi esej moc líbí, jsou v ní velice zajímavé myšlenky. Máš už nějaké vlastní zkušenosti s některými dohodami v praxi? Vyzkoušela jsi nějaké rady, které v knize jsou? Pokud ano, jak Ti fungovali/nefungovali v praxi?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: