Čtyři dohody


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 17.10.2021

Čtyři dohody   Don Miguel Ruiz

Čtyři dohody

V této knížce se nám autor snaží odkrýt způsob života, vyznačující se snadnou dostupností štěstí a lásky.

1.      Dohoda – Nehřešte slovem

Slova mají obrovskou moc. Nikdy nezneužívejme slova proti sobě ani proti ostatním, i ty nevyřčená mají moc. Když někomu řekneme že je hloupý nebo že není dobrý tak mu podrýváme pomalu ale jistě tuto myšlenku do mysli.

Nesuďme ostatní ani sebe, nepoužívejme o nich negativní slova.

Říkejme jen slova, která opravdu tak myslíme. Pozornost věnujme jen tomu co opravdu chceme (soucitné, optimistické), ne tomu do co nechceme nebo je negativní. Zasadíme tak semínko sebelásky do naší mysli.

Když budeme správně užívat naše slova tak budeme zažívat méně negativní energie a budeme mít měně konfliktů s lidmi kolem


2.      Dohoda – Neberte si nic osobně

Pokud budeme naslouchat pomluvám, jen tím vyjadřujeme svůj souhlas.

Neneseme zodpovědnost za ostatní v tom co si myslí, říkají nebo dělají. Všechno, co ostatní říkají nebo dělají je jen projekce jejích vlastní reality. Pokud nás tedy někdo kritizuje, tak je to bráno jen z jeho pohledu, je to názor, který nemusí být pravdivý.

Máme tendenci vyhledávat a interpretovat informace způsobem, který potvrzuje naše vlastní přesvědčení.

Neberme si k srdci, když nás někdo kritizuje. Nejde o nás! Je to o jejich vlastních nejistotách.

Když si bereme věci osobně, cítíme se pak hned uražení. Naší reakci je pak bránit naše přesvědčení, protože máme potřebu mít pravdu. Začínáme proces přehodnocování, analyzování… děláme něco velkého z něčeho tak malého. Nemusíme se pouštět do sporů, které vyžadují energii na obranu našeho přesvědčení.


3.      Dohoda – Nevytvářejte si žádné domněnky

Vytváříme předpoklady o tom, co ostatní dělají něco co si myslí. Pak je viníme a reagujeme na ně negativně. (Když si třeba někdo přečte naší zprávu, ale nezareaguje na ní. Předpokládáme, že nás ignoruje. Třeba však byl jen zaneprázdněny, nebo nám jen zapomněl odpovědět. My se však v mysli sžíráme a vymýšlíme jak jim to natřeme)

Tendence dělat o všem předpoklady je to, co nás vede k unáhleným závěrům. Problém pak při utváření předpokladů je ten, že nakonec věříme, že jsou pravdivé.


Je spoustu věcí na které neznáme odpověď a to nás trýzní. Není pro nás důležité, zda je odpověď správná, díky samotná existence odpovědi se cítíme bezpečně. Proto děláme předpoklady abychom nahradili potřebu komunikovat. Nemáme totiž odvahu klást otázky.

Kladení otázek je klíč k nedorozumění. Pokud děláme unáhlené závěry položme si další otázku nebo de zeptejme dané osoby aby nám to vysvětlila.


4.      Dohoda – Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Slib, že uděláme vždy maximum pro to, abychom ze sebe dostali maximum. Nejde o to dělat víc nebo míň. Jde o to respektovat sebe a práce před námi tím že pro to uděláme naše maximum. Když to přeženeme s prací tak se vyčerpáme, když toho neuděláme dostatek tak si to budeme vyčítat a budeme frustrovaní.


Díky tomu se přestaneme méně zabývat budoucnem. Budeme věnovat pozornost pouze dnešku, zůstaneme přítomní. Našim cílem totiž bude dát energii a pozornost tomu co se právě děje, teď.


Abychom ze sebe vydali maximum musíme to dělat protože nás to baví ne pro odměnu.


Je často těžké se chovat podle těchto dohod. Mě samotnému to dělá často problémy. Často udělám domněnku dřív než se zeptám a beru si věci osobně. Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: