Úvod
Knihu 4 hodinnový pracovní týden jsem se rozhodla přečíst poté co jsme jí probírali na TS.
Kniha
Kapitoly jsou rozdělené podle slova DEAL:
D = definice
Zde autor definuje nové bohaté a mluví o tom, že největší komoditou je svoboda a čas, s čímž naprosto souhlasím.
E = eliminace
Kapitola pojednává o time managmenetu
Tahle kapitola mi pomohla například při nastavení si času, kdy odepisuju. Často mě právě odepisování lidem brzdí v činnosti, kterou momentálně dělám. Nastavit si během dne 2-3 časy na odpovídání na zprávy/maily atd a zbytek dne pracovat mi pomohlo v tom být mnohem efektivnější.
Autor zde zmiňuje už známé Parretovo pravidlo 80:20, kdy 20% zákazníků generuje 80% zisku. Proto bychom se němli tolik zabývat hloupými dotazy od zákazníků, kteří nám stejně nejspíš nakonec nic nedají, bere nám to čas, který můžeme věnovat našim 20% zákazníků, kteří generují zisk.
Parkinsonův zákon – když si stanovím čas, za který udělám danou práci – stihnu vše udělat v tom čase, který jsem si stanovila. Většinou v zaměstnání (9-5) bývají lidi placení od hodiny, a proto jim spoustu věcí trvá mnohem déle, protože je na to vyhrazeno zbytečně moc času. Kdyby byli zaměstnanci placeni od úkolu, bylo by to mnohem efektivnější a výhodnější a motivující i pro zaměstnance.
A = automatizace
V této kapitole se autor baví o delegování, kdy bychom měli práci, která nás zdržuje a může jí udělat někdo za nás delegovat. Nebo například zmiňuje automatizaci pomocí šablon (nebo např maker ve wordu a v excelu), ze začátku je pro nás totiž tento způsob automatizace levnější než delegace.
Další možností je například outsourcing, kdy danou činnost můžeme externovat jednoho experta, protože víme, že to někdo dělá líp, rychleji atd.
L = libration
Tato kapitola ve zkratce pojednává o tom, jak pocítit svobodu a odpoutat se od rutinní práce.
ZÁVĚR
Kniha mi přišla zajímavá každopádně z ní momentálně nejsem schopná aplikovat většinu věcí. Přijde mi, že jsem ve stádiu, kdy se chci učit věci dělat a projít si tou nejtvrdší prací abych si odnesla z praxe co nejvíc. Ale věřím, že je určitě dobré mít tyto metody, pravidla a myšlenky na paměti a využít je až budu se budu v životě nacházet na místě, kdy mi to aplikování hodně ulehčí.