7 návyků skutečně efektivních lidí


2 body

Hodnocení: 85 %

Přidáno: 02.04.2021

7 návyků skutečně efektivních lidí   Stephen R. Covey

 

 

Knihu jsem si vybral už minulý rok díky doporučení Jany Švecové, i tak jsem se k ní dostal až nyní. Momentálně se potýkám s problémem, že mi obyčejné plánování do kalendáře nestačí, cítím se přepracován a často řeším nedůležité věci. V této knize tak hledám lék na mé trápení.

Jako první mě velmi oslovila myšlenka o huse, co snáší zlatá vejce. Když chceme zlatá vejce, musíme se starat o husu. Pohádku jsem viděl jako malý, poučení z ní přímo bije do očí, i přes to jsem se po přečtení moudra zamyslel a zjistil jsem, že se v mnoha případech o “husu” nestarám. Nyní se budu stále otázkovat

 

1. návyk – buďte proaktivní:

Proaktivita znamená uvědomovat si své možnosti a přijmout zodpovědnost za svou existenci, svou osobu a aktivně se podílet na svém bytí. Být proaktivní znamená, že se chopíme iniciativy a uděláme vše, co je potřeba, abychom pomohly, k dosažení cíle, či uskutečnění věci. Opakem je reaktivita. Reaktivní lidé svádí vinu na genetiku, výchovu nebo minulost. Nechtějí se hlásit k odpovědnosti za své činy.

 

První návyk jako první pravidlo úspěchu z knihy od Jacka Canfielda, čímž je „převezmi za svůj život stoprocentní zodpovědnost“. Tímto pravidlem se snažím řídit každý den svého života a přináší mi to neskutečnou svobodu.

 

2. návyk – Začínejte s myšlenkou na konec:

Jak vypadá výsledek tohoto úkolu? Kam směřujeme v našem životě? Druhý návyk slouží jako kompas života a dodává nám to motivaci pro pohyb vpřed, protože víme proč to děláme. V rámci tohoto návyku by si měl člověk nastavit své hodnoty a formovat své poslání. To přinese do našeho života perspektivu.

 

Tento návyk začínám čím dál tím častěji integrovat do svého života. Dává mi to směr k mému cíli. Už z osobního mistrovství vím, že je důležité znát cíl destinace, kam se chci dostat. Jen mě nenapadlo to aplikovat na každý úkol co dělám. Nyní je to součástí mého rituálu před každou aktivitou. Je ale pravdou, že mé okolí to někdy vytáčí, když se zeptám, proč mám danou věc dělat. Jako by bylo drzé v dnešní době vědět proč něco dělám. Každopádně mi tento návyk začíná šetřit velmi drahocenný čas.

 

3. návyk – Důležité věci vždy na první místo:

Věnovat čas a energii tomu skutečně důležitému, protože to, že je něco naléhavého neznamená, že je to důležité. Naléhavé věci nám tak dělají potíže tím, že nám berou energii, která je třeba pro skutečně důležité věci.

 

Nyní plánuji ne jen s kalendářem, ale používám k tomu i níže zobrazenou tabulku.


Naučit se říkat třetímu a čtvrtému kvadrantu NE je cestou k lepšímu timemanagementu a životu.

 

4. návyk – Myslete způsobem Win – Win:

Při dohodách a spolupráci je důležitá spokojenost obou stran. Tento způsob je jediný správný, ale objevit jej v dané situaci není snadné. Je lepší se dohodnout, že se nedohodneme a v poklidu ukončit spolupráci, než někoho tlačit někam kde nechce být.

 

Win – win jsem bral jako samozřejmost konverzace už od mala, proto jsem měl jako malý velké potíže s nespravedlností. Byl jsem vždy velmi lítostivý při nefér situaci. To si na to lidé už snad zvykli? Přeci win – win situace je vždy nejlepší. K tomu mi velmi pomáhá dialog. Snažím se pochopit ostatní a pak společně hledáme řešení, co vyhovují všem. Tento návyk se mi velmi spojuje s pátým i šestým návykem.

 

5. návyk – Nejdříve se snažte pochopit, teprve potom být pochopeni:

Pomáhá vzájemnému porozumění mezi lidmi. Pokud si nejprve poslechnete „druhou stranu“ a zkusíte se vcítit do myšlení druhého, umožní vám to lépe pochopit jejich postoje. Stejně pokud druhá strana není vyprázdněna, nebude naslouchat efektivním způsobem. „Lidé neposlouchají, lidé nabíjí.“

 

Dialog je na tento návyk jak dělaný. Snažím se to praktikovat v každé konverzaci, ale nebudu lhát, je to těžké. Jsem často netrpělivý, a tak nevědomky upřednostňuji své názory, protože často shledávám pohledy ostatních za bezpředmětné. Často se mi to vymstilo. Proto se snažím tento návyk kultivovat ve svém jednání. Dialog mi v tom velmi pomáhá. Už vím, že je nutné nejdřív vyslechnout, aby druhá strana měla ticho v mysli a mohla slyšet co říkám.

 

6. návyk – Vytvářejte synergii:

Dosáhnout něčeho opravdu podstatného pouze sám není jednoduché. Týmová spolupráce, která je založena na vzájemné úctě a ujasnění společného směru není jen součet ale často násobek společně vložené energie.

 

Tento návyk jako by vycházel z mé vizi. Můj sen je tvořit synergii, protože jen tak můžeme překonat světové problémy, které jsme zdědili od posledních generací. Jen tak můžeme opět fungovat v souladu s vesmírem a přírodou. Příroda tento návyk objevila už dávno. Jeden může prospívat pouze v případě, že vše kolem něj vzkvétá. My lidé se máme dobře na úkor druhých, a to nemůže nikdy dlouhodobě fungovat. Zároveň v tomto návyku vidím čtvrtý návyk.

 

7. Ostřete pilu:

Ostření pily znamená najít si čas na obnovu fyzické i psychické energie. S tupou pilou toho prostě moc nenařežete.

 

Často se snažím tento návyk vysvětlovat svému okolí. Ti ale na to nemají čas, musí totiž pracovat. Jaký paradox. Jedno z nejefektivnějších ostření pily jsem měl díky absolvování kurzu rychločtení. Jako další broušení pily se zúčastním kurzu lifebook s mojí přítelkyní. Zároveň si pod tímto návykem představuji i delegaci úkolů lidem co mají, na dané úkoly, pily už nabroušené.

 

Závěr:

Kniha je velmi bohatá na moudra, jak žít produktivní a kvalitní život. Upřímně se divím, že je za dva body a ne za tři. V knize se mi spojovali principy z knih Pravidla úspěchu, Pátá disciplína, Dialog a Jak získávat přátelé a působit na lidi. Cítím se, že mě kniha obohatila velmi podobně jako další tříbodové knihy. K této knize se budu ještě mnohokrát vracet. Zjistil jsem, že se budu muset zbavit mnoha aktivit, které dělám a místo nich si chci nastavit zdravé zvyky. 

 Hodnocení: 85 %

Nový komentář:Komentáře (1):Jana Švecová - 11.08.2021 - 11:29


Těší mě, že se Ti kniha líbila. Body nerozporuji, jsou dány zakladatelem. Mně třeba jako 3 bodová nepřijde. Přínosná ale ano :-D... Většina tříbodovek jde hodně do hloubky. Tahle spojuje několik principů, jak píšeš... Možná proto... je mi to ale ve výsledku jedno. Na konec nepůjde o body, ale o to, co z nás knihy dostanou. Co z nás vytvoří. Kam nás posunou. A na to se těším! :-)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: